Pracovní nabídkyFreelanceřiFirmyCeník#Neřešíme

Case study

Ako si agentúra Birdline vyskladala celý tím na Pretlaku

Tomáš Nagy, 21.11.2022

Zdroj: Birdline

No dobre, celý tím úplne nie, ale našli si cez nás 8 kolegov, a to už je teda niečo! Dnes sme vyspovedali pre vás nielen CEO a zakladateľa agentúry 🦜 Birdline Juraja Zaťka, ale aj niektorých z jeho nových kolegov – konkrétne Dianu a Filipa. Pohodlne sa usaďte, náš #egobooster začína. 🚀


Juraj Zaťko / CEO Birdline

Povedz nám niečo o agentúre Birdline. Čomu sa venuje, koľko ľudí aktuálne tvorí váš tím?

V agentúre Birdline sa zaoberáme komplexným marketingom, väčšinou digitálnym. Pomáhame firmám uspieť v digitálnom svete, čo predstavuje tvorbu marketingových stratégií na mieru, výkonnostné kampane, správu sociálnych sietí, webové riešenia a tvorbu e-shopov. V skratke všetko, čo moderný marketing obnáša. 💻

Úplne na začiatku agentúry, ešte za éry OnlineBird, sme začínali s počtom “jeden kus”. Zhruba pred rokom sme mali agentúru postavenú na externistoch. Interný tím tvorili len traja ľudia. Aktuálne náš tím tvorí 13 ľudí, z toho 8 internistov a 5 externých dodávateľov.

Prečo si sa rozhodol hľadať nových kolegov práve cez Pretlak?

Predchádzali tomu moje skúsenosti s Profesiou ešte z minulých zamestnaní, kde sme však nikdy nehľadali človeka na marketing, ale skôr na obchod, či do obsluhy. Z toho som vedel, že výkon, ktorý hľadám u daných pozícií je na Profesii nízky. Ďalším dôvodom bol aj fakt, že sa venujeme online marketingu a na Pretlaku je aktuálne asi najviac ľudí z oblasti IT a kreatívy. 

Keď sme usúdili, že naša agentúra potrebuje pevné jadro, zamierili sme opäť na Pretlak, pretože sme vedeli, že tam na nás čakajú kvalitní uchádzači.

Akých ľudí ste cez Pretlak hľadali a koľko ste ich našli?

V prvej fáze budovania našej agentúry sme spolupracovali najmä s externými dodávateľmi. Na Pretlaku sme našli naozaj veľké množstvo kvalitných freelancerov. S niektorými dokonca spolupracujeme dodnes. Toto nám pomohlo aj v ďalšom raste, keď sme usúdili, že naša agentúra potrebuje pevné jadro. 🥳

Zamierili sme opäť na Pretlak, pretože sme vedeli, že tam na nás čakajú kvalitní uchádzači. Najnovším prírastkom je naša accountka Miška, ktorú sme rovnako získali cez Pretlak. Len za tento rok sme z Pretlaku získali 8 šikovných ľudí. (pozn. red. Wow!)

HR momentálne zažíva pomerne 🛩 turbolentné časy. Kvalitných ľudí je málo. Aké kanály využívate pre svoje HR účely, čo vám najviac funguje? 

Aktuálne nám najviac funguje TikTok, Instagram a LinkedIn. Tu si budujeme brand pohodovej agentúry, s dobrými vzťahmi, tímovým duchom a príjemným prostredím, v ktorej sa oplatí pracovať. Takto sa snažíme preniesť realitu do onlinu a aj vďaka tomu nám neustále chodia dopyty po práci. Respektíve, na pohovoroch sa nám často stáva, že nás dotyčný videl práve na TikToku, páčil sa mu náš obsah, alebo nás sleduje. Takže toto je cesta, ktorou (aj keď aktuálne ľudí cielene nehľadáme) budujeme povedomie o Birdline na týchto kanáloch.

Akých ľudí hľadáš k sebe do agentúry a prečo si sa rozhodol práve pre Dianu a Filipa? 

Aktuálne nemáme žiadnu voľnú pozíciu, aj keď neustále máme oči otvorené pre talenty a ľudí, ktorí sa chcú učiť. V agentúre máme aj kolegov, ktorí nie sú vyslovene marketéri, ale baví ich to a chcú s nami rásť. To je možno aj prípad Diany, ktorá mala skúsenosti len s pár projektami v marketingu, ale rozhodla sa kariéru naštartovať s nami. A myslím si, že je to taká obojstranná win win situácia, kedy obe strany môžu spoločne rásť, učiť sa a zároveň obojstranne benefitovať. 💃

Pre Dianu som sa rozhodol hlavne preto, že ma zaujala vynikajúcou komunikáciou a vystupovaním (už vo fáze pohovorov), chuťou učiť sa, skúsenosťami so zaujímavými projektami ako napríklad IPčko či StreetFoodie, či schopnosťou zvládať situácie rôzneho charakteru. To sa nám potvrdzuje dodnes.

Priznám, že Filip nebol našou prvou voľbou. Najprv sme sa rozhodli pre iného grafika. Uprednostnili sme externú spoluprácu, pretože sme nevedeli nájsť grafika, ktorý by bol z Banskej Bystrice a sadol by nám. Spolupráca s týmto grafikom však nevyšla a keď sme súrne potrebovali náhradu, Dianka trvala na tom, že musíme pozrieť databázu lokálnych grafikov. V tejto databáze sme našli Filipa. Mal výborné portfólio, ktoré nás zaujalo, no v predchádzajúcom výbere sme ho prehliadli. Takže nakoniec sme sa k Filipovi vrátili, práve na podnet Diany.

Zdroj: Birdline

Čo by si odporučil záujemcom, ktorí aktuálne hľadajú nový job? 

Odporučil by som im, aby venovali čas telefonickej komunikácii, popracovali na prejave a zrozumiteľnosti. Konkrétne tomu, ako dvíhať telefóny Keď volávame uchádzačom, často nám dvíhajú spôsobom “no?” alebo “áno?” a nepredstavia sa. Odporúčam zlepšiť level telefonovania tým, že sa v telefonáte pozdravia a predstavia, prípadne sa opýtajú, ako môžu pomôcť.  Práve týchto pár sekúnd tvorí totiž prvý dojem pre potenciálneho zamestnávateľa. 

Ďalej by som ešte prešiel k očakávaniam. Je skvelé, ak si ľudia, ktorí hľadajú prácu, vedia vypýtať adekvátne ohodnotenie už na začiatku. Vždy je však potrebné zamyslieť sa aj nad tým, čo môžete do firmy priniesť a či to, čo prinesiete má reálne takú pridanú hodnotu, akú si za prácu pýtate . 


Diana Filadelfiová / Account Manager

Ako si sa dozvedela o Pretlaku a prečo si sa rozhodla hľadať si nový job práve tu?

O Pretlaku som sa prvýkrát dozvedela od 👌 kamaráta, ktorý už dlhšiu dobu pracoval v oblasti marketingu a vedel, že si chcem v blízkej dobe hľadať prácu. Keďže som bola v poslednom semestri na vysokej škole, rozhodla som sa dať na kamarátove rady a pozrieť sa na Pretlak.

Aký si mala celkový pocit pri hľadaní práci na Pretlaku? Od hľadania inzerátu až po odpoveď od zamestnávateľov?

Keď som si prvýkrát otvorila Pretlak bolo tam zverejnených hneď niekoľko skvelých ponúk na pracovné pozície. Popis pozícií a pracovnej činnosti bol zrozumiteľný a zadávatelia na ponuky reagovali naozaj promptne.

Ako vyzeral prijímací proces v Birdline?

Prijímací proces ✍️ bol veľmi rýchly. V jeden večer som poslala životopis, na druhý deň sa mi ozvali kvôli dohodnutiu stretnutia, ktoré sa uskutočnilo o týždeň na to. Stretnutie som absolvovala online a o deň neskôr som už podpisovala zmluvu.

Aká je tvoja aktuálna náplň práce?

Aktuálne sa v agentúre “starám” o našich klientov. Zabezpečujem komunikáciu medzi nimi a našimi špecialistami. Som zodpovedná za kvalitu prác na projektoch a zároveň za ich presné a včasné dodanie. ⏳

Account je nesmierne kľúčová pozícia v každej agentúre. Ako si sa vžila do tejto úlohy? Kedy si zistila, že toto je to pravé “orechové”?

Tento typ práce ma bavil už na vysokej škole, kedy som spolu s mojimi kamarátmi pracovala na niekoľkých kampaniach pre IPčko alebo pre Street Foodie. Keď som prišla pracovať do Birdline, utvrdila som sa v tom, že práve toto je práca, ktorú chcem v živote robiť.

Zľava Filip a Diana | Zdroj: Birdline

Filip Staudinger / Graphic Designer

Ako si sa dostal k Pretlaku? Hľadal si si nový job alebo si job našiel teba? 🤹

Pretlak mi odporučil môj bývalý kolega. V tej dobe som hľadal niečo nové, čo by ma nadchlo. Tak som sa dostal k ponuke od Birdline, na ktorú som reagoval a čakal na odpoveď. Hneď počas úvodného 📞 telefonátu prišla ponuka na príjemné stretnutie pri káve, následne prvé zadanie a spolupráca bola na svete.

Ako si sa pripravoval na pohovor? Freestyle alebo poctivá príprava?

Už dlhšie som mal pripravené svoje portfólio, takže táto časť prípravy odpadla, no miernemu stresu pred pohovorom som sa nevyhol. Stres pominul akonáhle som sa 👏 zoznámil s Jurajom (majiteľ) a Dianou (account manažér). 

Ako si sa dostal ku grafickému dizajnu, bol to tvoj dream job?

Prvý stret s grafikou bol už v rannom detstve. Bavilo ma kreslenia a chodil som aj do ZUŠky, kde som svoje schopnosti zdokonaľoval. K reálnej grafike som sa dostal po škole, kedy som v agentúre pracoval ako DTP operátor, no pri tomto zamestnaní som stále postrádal kreatívnu stránku grafického dizajnu. 🌈

Túto prácu považujem za svoj dream job. Robím grafiku a môžem tu rozvíjať nielen svoje technické, ale aj kreatívne schopnosti. 

Na čom momentálne v agentúre pracujete?

Aktuálne v agentúre pracujeme na množstve zaujímavých projektov a už sa tešíme na to, keď si ich budete môcť pozrieť spolu s nami. 

Kde čerpáš inšpiráciu, prípadne daj nejaký tipy na 👨‍🎓 vzdelávanie, zdokonaľovanie skills?

Inšpiráciu čerpám najmä z prírody. 

Link: are.na

Umelec: Charley Harper 

Kniha: The Art of Looking Sideways


🖋 Máte aj vy záujem o podobnú Case study? Napíšte nám. ASAP.

👉 Prezrite si tiež aktuálnu ponuku jobov z marketingu a dizajnu.