Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenníkMagazín#Neriešime

Zo zákulisia

Ako sa z malej komunitnej skupiny stal obľúbený job portál

Tomáš Nagy, 13.4.2022

Zdroj: Digital Pie

Sme traja Tomášovia a založili sme Pretlak (nie, nesrandujeme 🙊). Dnes už náš job portál pozná mnoho marketérov, kreatívcov či ITčkárov, inzerujú u nás známe agentúry aj firmy. Ale nebolo tomu vždy tak. Dokonca pôvodný plán bol veľmi úzky. Všetci sa odjakživa pohybujeme v kreatívnom odvetví, a tak sme si ten pohyb chceli trochu uľahčiť. A nie len sebe, ale aj našim kamošom a známym.

Beta verziu webu sme spustili v roku 2018. To už bolo celkom oficiálne. Prvé obrysy sa však črtali ešte o čosi skôr. Odvtedy sme prešli kus cesty a veľa sa toho zmenilo. Veríme, že k lepšiemu. 🤞 Vždy sme vás počúvali a zbierali spätnú väzbu, lebo stále to robíme hlavne pre vás – našu komunitu. Pozrite, čo všetko sme už postíhali, aj čo chystáme ďalej.


Na pankáčov s Facebook skupinou

Skôr, než bol Pretlak, ako ho poznáme dnes, bola jednoduchá no jasná vízia. Vytvorili sme obyčajnú Facebook skupinu, kde sme začali združovať agentúrne pracovné ponuky z oblastí reklamy a marketingu. Firma nám poslala inzerát a my sme ho uverejnili. Hotovo. 💪 Žiadny web, admin, škálovanie, platené balíčky či ročné ciele neboli na stole. Skrátka sme chceli len uľahčiť inzerovanie a hľadanie práce.

Začíname s beta verziou (2018)

Trošku sa nám tá pankáčina s jobmi začala páčiť – a nielen nám, ale aj inzerentom. September 2018, ideme live! Po mesiacoch brainstormovania a kódenia uzrel Pretlak 0.0 svetlo online sveta. Hoci nám behali nervózne škrečky v bruchu, verili sme, že náš nápad bude mať zmysel. Garážový agregátor jobov mal zrazu vlastnú URL adresu a vyzeral celkom profi. Aj v agentúrach boli radi, že uverejňovanie ponúk dostalo nový rozmer. Po pár týždňoch sme Pretlak upgradli na oficiálnu verziu.

Toto sme my ✌️ (zľava Tomáš, Tomáš a Tomáš)

Oficiálny štart a prvé balíčky (2019)

V marci 2019 sme spustili oficiálnu verziu Pretlaku a začali uverejňovať aj ponuky z iných segmentov, než len od reklamných agentúr. Našim inzerentom sme ponúkli prvé dva balíčky – free verzia pracovnej ponuky bez loga a platená ⭐️ verzia s logom. Klienti nás začali oslovovať sami a my sme si pomaly nachádzali svoje miesto na trhu práce s prácou.

Koronový rok bol najprelomovejší (2020)

Takmer presne rok od oficiálneho štartu prišla korona. Marec, apríl aj máj boli zaspaté. Svet sa akoby prestal točiť a nepribúdali nové ponuky. Žiadny segment nevedel predpovedať, čo sa bude diať. Po prvých pandemických mesiacoch však prišiel zlom.

Práca, ako aj mnoho biznisov sa začínalo presúvať do online. Rapídne začal rásť počet inzerentov aj poslaných životopisov. V porovnaní s offline segmentmi, ako napríklad gastro, sa nás pandémia vôbec nedotkla. Koronový rok bol pre nás, paradoxne, najprelomovejší a priniesol najviac pozitívnych zmien. 🚀

Sledovali sme trendy zo západu, ktoré hovorili jasnou rečou – pandémia prinesie viac remote a HO jobov, záujem o externistov a špecialistov bude rásť. Ako prvú sme rozbehli sekciu freelancerov, ktorú neustále rozširujeme.

Hľadáte špecialistu na jednorázovku, part-time alebo externú spoluprácu? Prezrite si našu databázu vyše 700 freelancerov.

Dnes v nej máme vyše 700 freelancerov, čo predstavuje najväčšiu databázu freelancerov na Slovensku! Aj vďaka veľkému záujmu a našej motivácii rozvíjať a skvalitňovať túto formu práce sme zobrazenie databázy spoplatnili sumou 39 eur/mesiac. Registrácia do databázy je bezplatná.

Pandémia a presun do online spôsobil aj to, že Pretlak evidovalo stále viac ľudí. Rozhodli sme sa preto naše inak 30-dní aktívne inzeráty predĺžiť na neobmedzený čas zobrazenia. Na web nám pribudol tiež tretí balíček s extra promom na sociálnych sieťach, v newslettri a s PPC kampaňou.

Spustenie magazínu a rozšírenie tímu (2021)

Krivka inzerentov aj kandidátov rástla, vďaka čomu mohla rásť aj tá naša. V roku 2021 sme rozšírili tím o ďalšieho Tomáša (trošku elitárstvo), ktorý posilnil našu developerskú vetvu, a Wandu (konečne baba), ktorá má na starosti Client Relations. Tomáš bol náš kamoš a Wandu sme našli, ako inak, cez Pretlak. Alebo ona nás?

Hneď vo februári sme spustili náš vlastný online magazín, ktorého cieľom je vzdelávať a prinášať pretlak inšpirácie vo forme rozhovorov so zaujímavými ľuďmi. K magazínu sa v septembri pripojili Anet a Peťo z content studia Do it Hemingway.

Spolu Pretlak k dnešnému dňu tvorí 7-8 ľudí. Okrem spomenutých mien máme aj pár „externistov“, ktorí nám pomôžu, keď horí.

Zľava Tomáš, Wanda, Tomáš, Patrik a Tomáš | Zdroj: Digital Pie

Veľa zlepšení, ktoré sme implementovali v roku 2021 vzišlo priamo od vás. Potlesk 👏 pre všetkých inzerentov, HR managerky a managerov, ktorí nás zásobovali spätnou väzbou.

Máte návrh na zlepšenie? Povedzte nám ho! Pretlak je komunita a vy ste jej súčasťou.

Vďaka vašim podnetom sme na Pretlaku zaradili možnosť pridať k ponuke rôzne add ons už od 19 eur. Napríklad topovanie na webe na 7 či 14 dní, extra prezdieľanie na sociálnych sieťach a v newsletteri, či zafarbenie ponuky firemnou farbou. Takto vylepšené inzeráty majú až 4x viac videní. V minulosti sme na základe feedbacku, ktorý zbierame po uzavretí jobu či obsadení pozície, pridali tiež tagy alebo možnosť odoslať e-mail priamo z adminu.

Pretlak výberovka, alebo TOP 15 noviniek, ktoré sme vám priniesli

👋 Jednoduchšia registrácia – pri registrácii firmy nemusíte vyplňovať všetky údaje. Stačí zadať IČO alebo iný údaj a náš našepkávač vám firmu rovno vyhľadá.

🤝 Možnosť vybrať formu spolupráce – v inzeráte viete definovať, či je ponuka na TPP alebo na faktúru.

🌈 Tagy – k pracovnej ponuke viete pridať relevantné tagy podľa kategórie jobu, ako napríklad Product Design, English alebo Social Media.

💎 Balíčky – možnosť výberu balíčkov je už plne automatizovaná. Vyberáte si ich priamo vo svojom profile, z možností Štandard, Prémium a Exkluzív.

👑 Topovanie – pracovnú ponuku môžete topovať na 7 či 14 dní, zvoliť extra prezdieľanie na sociálnych sieťach alebo vybrať zafarbenie ponuky vašou firemnou farbou. 

💸 Jednoduchšia platba – pridali sme platobnú bránu, takže všetky ponuky platené kartou idú rovno na web bez zbytočného naťahovania.

👀 Zobrazovanie kandidátov – uchádzačov, ktorí zareagujú na vašu ponuku, si dokážete vo svojom firemnom profile zobraziť podľa seniority alebo reakcie.

✍️ Súkromné poznámky – pridali sme tiež možnosť pripnúť si ku kandidátom súkromné poznámky, napríklad silné/slabé stránky alebo čokoľvek považujete za dôležité. 10 z 10 HR managerov odporúča!

📩 Automatizovaný e-mail kandidátom – v rámci kandidátov si takisto viete zaznačiť, či vám daný uchádzač vyhovuje alebo nevyhovuje. Podľa toho sa mu tiež automaticky odošle e-mail s týmto statusom.

🦄 Dostupnosť freelancerov – freelanceri majú možnosť označiť sa ako dostupní, alebo nedostupní, podľa svojich aktuálnych kapacít. Firmy ich vedia podľa dostupnosti aj filtrovať.

🔥 Filtrovanie freelancerov – v databáze si viete freelancerov tiež filtrovať podľa skillu alebo kategórie.

🇵🇱 Zahraničné joby – ponúkate alebo hľadáte prácu v zahraničí? Pridajte aj filtrujte podľa krajiny.

🦉 Zapamätanie posledného filtrovania – ak si uchádzač na Pretlaku zadá svoje preferencie na joby, pri ďalšej návšteve sa vie k týmto ponukám dostať na 1 klik.

🗞 Online magazín – miesto plné inšpiratívnych rozhovorov s top ľudmi z brandže aj edukatívnych článkov z oblasti reklamy, marketingu, IT a biznisu.

👨‍👦‍👦 Rozšírenie tímu – boli sme traja, teraz nás je sedem.

RokPočet hľadačov prácePočet odoslaných CVPočet pridaných jobov
2018-201950 0002 400770
202090 0005 900500
2021217 00013 3001090
Prehľad základných štatistík na základe Pretlaku trhu v období 2019-2021

Čo chystáme ďalej?

Vnímame silu kreatívneho a IT sveta, ako u nás na Slovensku, tak aj za hranicami. Od kovidu a po vzostupe remote a hybridnej práce o to viac. Veríme, že náš job portál by mal úspech aj na okolitých trhoch. Povieme si asi zas až nabudúce, či sme mali pravdu. 🙃

Budeme však radi, ak sa posunieme spolu s vami. Chceme vám prácu stále viac zjednodušovať, lebo jednoduché veci fungujú najlepšie. Ak máte nápady alebo tipy na zlepšenie, pošlite nám ich v krátkom dotazníku. Kto vyplní, dostane darček! 🎁


O Pretlaku

Moderný job portál, ktorého cieľom je zhromaždiť tie najaktuálnejšie pracovné ponuky zo sveta marketingu, dizajnu, IT, startupov, e-commerce a z ďalších súvisiacich odvetví. Na jednej strane sú skvelé príležitosti od renomovaných firiem a na strane druhej šikovní ľudia z brandže, ktorí tieto príležitosti vyhľadávajú. To všetko vám chceme naservírovať čo najjednoduchšie a bez zbytočných klikov navyše, pretože v jednoduchosti je práca. Aj krása.


Navrch stránky To top