Pracovné ponukyFreelanceriFirmy
Ich prácu je vždy najviac vidieť a často musia doslova čarovať. 🧚 Ide o trpezlivých ľudí s estetickým cítením, zmyslom pre detail, neuveriteľnou predstavivosťou a technickým skillom. Grafický Dizajnér má kopec ciest, ktorými sa môže vybrať. My sa dnes pozrieme hlavne na grafického univerzála z reklamiek, no trošku si priblížime aj iné smery. Ak ťa táto pozícia láka a chceš vedieť viac, poď čítať.
V prostredí marketingových agentúr ide o veľmi dôležitý článok v tíme. Keď je predstava klienta ovocie a nápady v tíme zelenina, Grafický Dizajnér je odšťavovač. Dokáže vypľuť ten najchutnejší fresh, ktorý naservíruje do pohárika na stopke, prileje shot vodky a ešte ho aj ozdobí dáždničkom. 🍹
A teraz vážne. Podľa Mareka Barančíka, freelancera, ktorý 13 rokov pôsobil ako Art Director v agentúre TRIAD, premieňa Grafický Dizajnér informácie alebo myšlienky do takej vizuálnej podoby, že im koncový používateľ porozumie. V praxi to znamená, že vytvára rôzne grafické online aj offline vizuály – príspevky na sociálne siete, bannery, kampaňové kreatívy, magazíny, letáky, billboardy a mnohokrát aj logá, vizuálne identity či webové dizajny. Aktívne sa tiež podieľa na tvorivom procese a vymýšľaní nápadov
Hoci Grafický Dizajnér pracuje väčšinu času sám a potrebuje sa sústrediť, komunikácia v tíme je nevyhnutná. Pýtali sme sa Zuzky Lehockej, Grafickej Dizajnérky z Visibility, ako to v procese tvorby vlastne vyzerá: „V agentúrnom prostredí prichádza Grafický Dizajnér najčastejšie do kontaktu s Account Manažérom, Copywriterom, Web Developerom a Art Directorom. A samozrejme, či už sprostredkovane alebo priamo, aj s klientom.“
Práca v reklamke je vynikajúci štart pre tvoju kariéru. Stážista či junior najskôr robí trapošiny, ako rozbíjanie kreatívy do tristo bannerových formátov, alebo zalamovanie brožúr. Ale ak vydržíš a budeš to myslieť vážne, otvorí ti to dvere k práci snov.
Ako Grafický Dizajnér sa vieš vo svete marketingu ďalej zdokonalovať a časom sa vypracovať na Art Directora. Špecializovať sa môžeš aj na branding a vizuálne identity, packaging, typografiu alebo print a tvorbu magazínov. Alebo sa vieš ponoriť 🤿 do navrhovania webov, ilustrovania, vizuálnej navigácie v budovách či motion dizajnu, kde budeš tvoriť dynamické formáty, ako videá či gifká.
Posledné roky sú vyhľadávanými aj UX (User Experience) a UI (User Interface) Dizajnéri. Často ide o jedného človeka s dvoma skillmi, inokedy o dve úplne samostatné pozície. Vždy však pracujú spolu a v rámci tímu sú v kontakte každý deň. Aby sme ti lepšie vysvetlili rozdiel medzi UI a UX Dizajnérom, privolali sme si na pomoc Bohuslava Beňúcha, Senior UI Dizajnéra v Sygic:
„Jednoducho povedané, UX-ák je zodpovedný za výskum, vytvorenie solídnych základov produktu a prípravy wireframov (hrubého náčrtu produktu tak, aby spĺňal očakávania potenciálnych používateľov). UI-čkár následne tento náčrt prevezme a zvizualizuje ho tak, aby spĺňal vizuálne požiadavky klienta (ako napr. brand guidelines), ale taktiež zohľadní i odporúčané metódy a pravidlá pre dobrú používateľnosť. V neposlednom rade do dizajnu vloží aj kus svojho podpisu.“
„Grafický Dizajnér nerovná sa človek, ktorý vie iba robiť vo Photoshope. Mal by byť trpezlivý a s chuťou učiť sa nové veci. Pozícia nie je vhodná pre človeka, ktorý nemá predstavivosť, estetické cítenie, nadhľad a chuť na sebe pracovať,“ približuje ideálne vlastnosti Zuzka. Zhoduje sa s ňou aj Marek, ktorý považuje neustále zlepšovanie sa za úplný základ.
💪 Čo by ďalej nemalo v tvojej výbave silných stránok chýbať?
S tým posledným bodom však opatrne. Perfekcionizmus môže byť aj na škodu, a to najmä, ak s ním nevieš pracovať. Bohuslav zo skúseností poznamenáva, že dizajn nie je nikdy final, ani keď už je hotový. Preto musíš vedieť, kedy je čas na export.
Pri uchádzaní sa o prácu Grafického Dizajneŕa vždy mysli na portfólio. Ak si úplný začiatočník a hľadáš stáž alebo pozíciu juniora, vymysli si ho. Nemusí ísť o skutočných klientov. Vezmi si napríklad 4 známe značky a vymysli im kampaňový vizuál alebo vytvor plagát na tvoj obľúbený ⛺️ festival.
Platové podmienky pre pozíciu Grafického Dizajnéra sa líšia od kraja, seniority, spôsobu aj typu práce. Iné ohodnotenie majú web dizajnéry, iné všeobecnejší grafici. Podľa nášho prehľadu z minulého roka zarobíš na full-time od 950 do 3 500 eur. 💸 Priemerný plat v Bratislave je 1 350 eur, na východe 1 300 eur. Najbežnejšie je vyplácanie na faktúru, ale ani klasické TPP nie je výnimkou.
Benefity závisia od konkrétnej pozície, no zväčša sa môžeš tešiť na pravidelný HO, flexibilný pracovný čas, zaujímavých klientov, možnosť účastniť sa rôznych kurzov, workshopov a kreatívnych súťaží a tvorivé prostredie. „Táto práca je pestrá a podnetná a je skvelé, že na konci vidíš za sebou výsledok. Je tiež veľmi uspokojujúce, keď sa môžeš podieľať na projekte pre nejakú dobrú vec,“ približuje Zuzka dôvody, prečo ju grafický dizajn baví.
Ako to už v marketingu býva, občas sa musíš pripraviť aj na nadčasy a nervy. Dobrou správou je, že so super tímom to vždy končí srandou. „Odovzdali sme klientovi hotový produkt. Klient následne prebral úlohu Grafika aj Copywritera a pomenil všetko, čo sa dalo aj nedalo. Samozrejme, nebolo to jedno feedbackové kolo, bolo ich XY. Našťastie u klienta po dlhšom trápení nastala sebareflexia a vrátili sme sa k pôvodnému návrhu. Minul síce viac peňazí a my viac času, ale aspoň si zaplatil grafický kurz navyše,“ končí vtipnou príhodou Marek. 🙃
Zláka ťa práca Grafického Dizajnéra, alebo si radšej vyberieš iné povolanie?
👉 Pozri si, čo robí Copywriter a Ideamaker
Podobné články