Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Inšpirácie

Dizajnér, Programátor, Arťák alebo Account: Ako funguje reklamná agentúra?

Aneta Marcely, 25.9.2021

Láka ťa svet marketingu, ale občas sa strácaš v krkolomných cudzích názvoch pracovných pozícií? Každá reklamka zrejme funguje inak a má svoju vlastnú firemnú kultúru. My ti dnes predstavíme, ako to vyzerá v omnichannel agentúre imagons.


Accounti

Niekde na samom vrchu, tesne pod obláčikom ☁️, na ktorom sedia samotní co-founderi CEO spolu s CCO (jednoducho spoluzakladatelia, pričom jeden aj druhý sú riaditelia, ale každý niečoho trochu iného) sa nachádzajú manažéri – najčastejšie Accounti. 

Account manager je človek zodpovedný za správny chod celého projektu, dodržiavanie deadlinov a plnenie plánov. Ale HLAVNE zodpovedá za komunikáciu medzi klientom a agentúrou. 

Samozrejme, stará sa predovšetkým o klientovu spokojnosť. Vraj sa stará aj o spokojnosť v agentúre, no my by sme skôr povedali, že drží opraty nad zdivočelými kreatívcami 🤪 a reportuje výsledky tým najvyšším. 

Potom nasledujú, vizuálne by sme povedali, že stojac na zemi, technické pozície. Programátori backend a frontend typu, PPC a SEO machri a iní performance odborníci. 

Programátori

Frontenďáci sú zodpovední za to, aby dizajn webu vyzeral esteticky a zároveň bol funkčný a logický pre užívateľa. Backenďáci robia všetko to, čo bežný užívateľ na webe nevidí, no vďaka ich práci to celé šlape. 🕺

Jeden bývalý grafický dizajnér tieto pozície popísal asi takto: “Predstav si, že vyšívaš. A všetko to pekné, čo vidíš vpredu, to je frontend. A všetok ten bordel vzadu (tie trčiace nitky a tak), to je backend. Jedno bez druhého nefunguje.“

PPC a SEO špecialisti

PPC a SEO špecialisti sú ľudia, ktorí spúšťajú všetky tie Google reklamy, vedia nastavovať kampane, rozumejú analytike, pripravujú reporty a optimalizujú to, čo optimalizovať treba. Vedia, ako funguje vyhľadávanie a chápu, prečo sa kľúčové slová volajú kľúčové. 🔑 Na základe tohto celého vytvárajú našlapaný performance marketing. 

V úprimných chvíľach títo technicky zdatní ľudia popustia uzdu emóciám a vypadne z nich niečo podobné, ako nasledovný citát od imagons PPC a SEO špecialistu: “Raz si kúpim farmu a budem tam chovať ovce.” 🐑

Poďme ďalej. Trochu nižšie, tam kde už je naozaj horúco, sedia kreatívci. Arťáci, grafici, kopíci, nápadníci. 

Zdroj: imagons

Arťák

Art director je osoba zodpovedná za celý kreatívny tím a projekt po jeho kreatívnej stránke. Rozumie fungovaniu kreatívy a ak treba, vie zaskočiť copywriterov aj grafikov. Vníma vzájomné estetické vplyvy či fungovanie vizuálov s textami. Na záver to hlavné – vie, ako nastaviť kreatívu funkčne tak, aby splnila požadovaný cieľ.

Grafici a grafickí dizajnéri

Vedia pracovať s grafickými nástrojmi (nečakané, však), vytvárajú vizuály, grafiky, reklamné bannery, logá… Jednoducho všetko, čo potrebuje nežnú ruku vizuálne citlivého človeka. 👋 Grafici a grafickí dizajnéri ovládajú všemocný Photoshop, Illustrator, InDesign a vlastne celý Adobe balík. 

Kopíci

Copywriteri alebo kopíci sú ľudia zodpovední za texty. 🖋 Vďaka ich funkčne a emočne nabitým copy textom už nejeden zákazník pri reklame pustil slzu, usmial sa, zamiloval sa do danej značky, alebo nakúpil na e-shope. Kopíci vedia, ako predať produkt, ako presvedčiť zákazníka, a ako funguje tone of voice – a to všetko v dokonalej slovenčine. 

Nápadníci

Idea makeri alebo nápadníci sú frajeri v oblasti nápadov. Vymyslia funkčný a nezabudnuteľný koncept akejkoľvek kampane aj o polnoci a vedia, ako funguje vizualita s textom. Svoje nápady dokážu ideálne v rámci vymysleného konceptu aj zrealizovať. 🧠 

Pozor, nie všetky spomenuté pozície majú svojho majiteľa. V imagons sú pre teba dvere otvorené, vstúpiš do nich?  

P.S.: Akékoľvek prirovnanie či podoba pozícií k nebu a peklu nemá nič spoločné s realitou. To iba accounti neustriehli divokú copywriterku pri písaní tohto textu. 


O agentúre

imagons je omni channel marketingová agentúra so sídlom v Bratislave, ktorá poskytuje svoje služby naprieč celým Slovenskom a pre niekoľkých klientov aj v zahraničí. 13 rokov fungovala pod názvom 4ME MEDIA. Aktuálne ju tvorí 10 stálych 👨‍💻 členov (kreatívcov, accountov, developerov a analytikov) a pripravuje sa na ďalší rast.

Viac nájdeš na www.imagons.com alebo ich Facebooku.

P.S. Pozri, či imagons 👉 práve hiruje