Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Zo zákulisia

Najčastejšie pracovné pozície: Čo robí Account Manager?

Aneta Marcely, 19.12.2021

Hľadáš si prácu v marketingu, ale plávaš v mori cudzích názvov? Hlavu hore! V dnešnom článku ti pomôžeme zorientovať sa v jednej z najzákladnejších pracovných pozícií. Account Manager starter pack o 3,2,1… 🚀


Čo robí Account Manager?

Account Manager je mozog celej “operácie”. Alebo slovami Dominiky Ivaničovej Bobulovej, Account Diectorky z THIS IS LOCCO, je to taký agentúrny rodič. Má pod palcom celý chod projektu, ako aj jeho jednotlivé ‚súčiastky‘ – ľudí a vzťahy s klientmi. Je zodpovedný za správne odkomunikovanie zadania smerom ku kreatíve, za dodržanie budgetu a očakávaní klienta. Zároveň je jeho úlohou vedieť klienta správne naviesť, pokiaľ ním navrhované riešenie nie je z pohľadu agentúry to najlepšie.“

Dominika má skúsenosti s mnohými Accountmi a dodáva, že má povinnosti aj voči tímu. „Mal by mať vždy prehľad v podkladoch, vo financiách, silných a slabých stránkach jednotlivých kreatívcov. S istým nadhľadom povedané, musí byť aj dobrý psychológ.“ Skrátka, má vo všetkom poriadok, klientov aj tím pozná ako svoje topánky a je kedykoľvek pripravený zdvihnúť telefón a riešiť.  

Ide o dôležitú a kľúčovú pozíciu, keďže Account Manager je prakticky jedinou spojkou medzi klientom a agentúrou. Frederika Kovalčíková, Talents & Culture Managerka vo Wiktor Leo Burnett, Starmedia, Socialists, Leopard Production a Data on Steroids, ho aj preto vníma ako superhrdinu. 🦸🏻‍♀️ „Dokonale pozná klienta, vie čítať medzi riadkami, dokáže vykomunikovať všetko na svete, vyrieši všetky problémy a ak ich nevyrieši, tak nájde niekoho, kto ich vyrieši. Je to človek, na ktorého sa vie spoľahnúť aj kolega, aj klient, a 100 % mu môže dôverovať,” opisuje ideálneho kolegu Frederika.

Požiadavky a silné stránky

Požiadavky na pozíciu Account Managera sa líšia agentúra od agentúry, firma od firmy, tím od tímu. Spravidla by ti však nemali chýbať tieto silné stránky a skills:

  • Samostatnosť, zodpovednosť, efektivita, proaktivita
  • Time a project management par excellence 
  • Zdravá drzosť a schopnosť vyotázkovať klienta a konštruktívne feedbackovať tím
  • Skvele zvládnutá komunikácia a prezentačné skills 
  • Chuť byť tu pre druhých a snažiť sa maximálne im vyhovieť
  • Orientácia v online prostredí a reklamných formátoch
  • Prehľad v marketingovom svete a kampaniach

Firmy často považujú za bonus znalosť anglického alebo ďalšieho cudzieho jazyka 👅 (medzinárodné spolupráce – it’s a yes!) a vodičský preukaz. Občas je totiž jednoduchšie sa za klientami teleportovať a prebrať spoluprácu offline.

Čo sa týka vzdelania – titul z marketingu, médii či manažmentu ti určite nebude na škodu. Avšak v kreatívnom svete je vždy miesto pre šikovných a cieľavedomých ľudí, bez ohľadu na to, koľko písmen majú pred menom. 

Predchádzajúce skúsenosti sú potrebné v závislosti od seniority jobu. Pri Mid Account Manageroch sa požaduje 2 a viac rokov skúseností na obdobnej pozícii v reklamnej, digitálnej či mediálnej agentúre. Ak si pracoval v akejkoľvek firme ako Account, Executive alebo Manager, prípadne v banke či eventovke ako obchodný zástupca, je to rovnako skvelý štart pre tvoju ďalšiu kariéru. 🏁

Platové podmienky a benefity

S akou plácou môže Account Manager počítať? Štandardný plat v slovenských reklamných agentúrach sa pohybuje od 1 200 do 1 600 eur a rastie so senioritou. Najčastejšie je vyplácanie na faktúru, ale ani TPP nie je výnimkou. Zamestnávatelia často ponúkajú aj MultiSport kartičky, MacBook a iPhone. Tešiť sa môžeš na pravidelný home office.

Medzi benefity patrí tiež neformálne prostredie a mladý kolektív. V reklamkách je to často work hard, play hard 🤘 – takže humorom či odviazanými teambuildingami sa nešetrí. Známe agentúry ti vedia okrem spomínaných výhod ponúknuť portfólio veľkých klientov a známych značiek, osobný aj kariérny rast a príležitosť presadiť sa na top marketingových súťažiach. 

A ako to vníma Account samotný? Podľa Zdenky Nemčekovej z Wiktor Leo Burnett si táto pozícia vyžaduje nesmiernu zodpovednosť, zmysel pre detail, organizovanosť a veľkú dávku empatie. „Stále spoznávam nových ľudí a každú chvíľu pracujem na niečom inom. Vďaka tomu a množstvu zážitkov sa z klientov, kolegov, speakerov či hercov môžu stať tvoji dobrí priatelia, práca je zábava a do officu sa skutočne tešíš.”

Tak čo, ideš do toho?


👉 Pozri si aktuálnu ponuku jobov Acccount Managera

👉 Pozri si aktuálnu ponuku jobov z Marketingu

Navrch stránky To top