Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenníkMagazín#Neriešime

Aktuality

Pomôžme ľuďom utekajúcim z Ukrajiny nájsť si prácu v kreatívnom biznise

Tomáš Nagy, 6.4.2022

Situácia u našich 🇺🇦 východných susedov je alarmujúca a utečenecká kríza je realitou. Radi by sme aj my priložili ruku k dielu a pomohli ako sa len dá. Keďže kreatívna brandža limity nemá, pripravili sme pre vás pár pozitívnych vylepšení, aby sme mohli s ukrajinskými spoluobčanmi (spolu)pracovať. Ktovie, možno tam niekde čaká váš nový projektový manager, account, či grafický dizajnér. Poďme na to!


Inzeruj a zamestnaj z Ukrajiny 

Ak máte prácu, na ktorú sa hodí kreatívec z Ukrajiny, skvelé! Stačí ak ✅ zadáte váš inzerát v anglickom jazyku, ✅ označíte ho tagom #creativeukraineprogram a je to. Vaša ponuku bude ľahko dohľadateľná, keďže sme na našom webe vytvorili sekciu, kde budú „padať“ takéto ponuky.

Ako sa môžu utečenci z Ukrajiny 🤝 zamestnať na Slovensku? 

Nebojte sa, je to viac easy ako sa môže zdať. Ešte donedávna slovenskí podnikatelia upozorňovali na dlhý byrokratický proces zamestnávania cudzincov a ľudí z krajín mimo EÚ.

So začiatkom vojny na Ukrajine a príchodom utečencov naše úrady reagovali veľmi flexibilne a vytvorili možnosť požiadať o status odídenca. O dočasné útočisko tak môžu požiadať občania Ukrajiny a osoby, ktoré mali na Ukrajine medzinárodnú alebo rovnocennú, vnútroštátnu ochranu, a ich rodinní príslušníci (pokiaľ rodina bývala na Ukrajine pred 24. februárom 2022). Ide najmä o tieto osoby:

  • manžel
  • maloleté dieťa osoby alebo jej manžela
  • rodič maloletého dieťaťa (iba v prípade dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny)
  • iný blízky príbuzný, ktorý žil v spoločnej domácnosti s občanom Ukrajiny alebo s osobou s udelenou ochranou a bol na svojho príbuzného úplne alebo čiastočne odkázaný.

O poskytnutie dočasného útočiska môže požiadať aj cudzinec, ktorý nie je občanom Ukrajiny, má na území Ukrajiny trvalý pobyt a nemôže sa vrátiť za bezpečných a stabilných podmienok do svojej krajiny alebo regiónu.

Dočasné útočisko bude zatiaľ poskytované do 4.marca 2023.

Podrobnejšie informácie a najčastejšie otázky ohľadne príchodu na územie Slovenska nájdete na stránke: https://ua.gov.sk/

Informácie pre občanov, ktorí sa nachádzajú na Ukrajine a pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, zverejňuje aj Ministerstvo zahraničných vecí SR.  

Aké zmeny priniesol schválený zákon Lex Ukrajina? 

V uplynulých dňoch parlament schválil zákon Lex Ukrajina, v rámci ktorého prijali zmenu umožňujúcu počas mimoriadnej situácie žiadateľom o azyl, ktorí sú občanmi Ukrajiny a aj ich rodinným príslušníkom, vstúpiť do pracovnoprávneho vzťahu pred uplynutím 9 mesiacov od začiatku konania o udelenie azylu. Ukrajinci sa môžu zároveň evidovať aj na úradoch práce. V rámci nového zákona došlo k predĺženiu platnosti potvrdenia o možnosti obsadenia pracovného miesta, až do uplynutia dvoch mesiacov po skončení mimoriadnej situácie. 

👋 V skratke – prekročením hraníc získa človek z Ukrajiny takmer okamžite azyl a pracovné povolenie.

Prinášame ľuďom z Ukrajiny možnosť robiť to, v čom sú dobrí

…aby Art Director neskončil za barom

Chceme poskytnúť pre ľudí, ktorí prišli z Ukrajiny možnosť robiť to, v čom sú dobrí a čo ich napĺňa. Ich talent určite uvítajú v reklamných a kreatívnych agentúrach. Viac ako 40 pracovných ponúk môžeme nájsť už aj dnes na našom webe v sekcii #creativeukraineprogram. Pridajte ten svoj aj vy!

🙏 Inak, celá iniciatíva vznikla v spolupráci s organizáciami KRAS, ADMA, ADC Slovakia, IAB Slovakia, APRSR, Radou pre reklamu, za čo im touto cestou ďakujeme.

📣 Užitočné linky

👉 POTREBUJEM POMOC – dotazník pre tých, ktorí prichádzajú na Slovensko z Ukrajiny a potrebujú pomoc v ukrajinčine a angličtine.

👉 MATERIÁLNA POMOC – všeobecné informácie, kontakt na sklad v Humennom a zoznam aktuálnych potrieb.

👉 TIPY NA UBYTOVANIE

👉 INFORMÁCIE PRE UKRAJINCOV PRICHÁDZAJÚCICH NA SLOVENSKO – odkaz na oficiálne informácie zo strany štátu vo forme často kladených otázok v ukrajinčine a slovenčine.

👉 KRÍZOVÁ LINKA POMOCI V UA JAZYKU – Krízová linka na čísle 0800 500 888 je bezplatná, anonymná a funguje každý deň od 8.00 do 20.00 h. Vznikla v spolupráci Človeka v ohrození so združením IP-čko a Nadáciou Orange.

Navrch stránky To top