Pracovní nabídkyFreelanceřiFirmyCeník#Neřešíme

Rozhovory

Značky nie sú iba plochá grafika, ale osobnosť s názorom ~ Dominika Kramerová

Aneta Marcely, 22.4.2022

Tvorí pekné identity a obaly, napríklad pre Fusakle, dizajnové jogamatky pepe&wolf či značku Baši Števulovej Diobo. Grafická dizajnérka Domi Kramerová momentálne pracuje z raja 🌴 digitálnych nomádov, ostrova Bali. Prečo práve Indonézia, ktorý projekt je jej srdcovkou a ako u nej vyzerá kreatívny proces?


Ahoj Dominika, ako je na Bali? 😋

Ahoj Anet, cítim sa tu slobodne, obklopená nádhernou prírodou a mierumilovnou kultúrou.

Ako dlho sa už na ostrove bohov nachádzaš a prečo ťa zavialo práve sem?

S mojim partnerom sme obaja dizajnéri na voľnej nohe a už pred pandémiou sme plánovali spojiť cestovanie s prácou. Pôvodne sme mali v pláne ísť do Austrálie 🦘, no 2 týždne pred odletom uzavreli hranice a museli sme si nájsť alternatívny plán. Bali nás lákalo už dlhšie, hlavne svojou čarovnou prírodou, no netušili sme, že je to aj mekka digitálnych nomádov.

V minulosti si žila v NYC, na Malte, v Prahe aj v Tel Avive. Chystáte v tomto roku s priateľom po Bali aj nejakú novú destináciu?

Ja to beriem veľmi spontánne a impulzívne. Väčšinou takéto rozhodnutia neplánujem vopred, takže neviem povedať, kam povedú moje kroky. Prichádza to s príležitosťami, ktoré sa v danom momente naskytnú. Zatiaľ však plánujeme zostať na Bali a spoznávať okolité ostrovy. 

Zdroj: Dominika Kramerová

Poďme ale k dizajnu, ktorý si študovala práve v New Yorku a venuješ sa mu už 13 rokov. Zameriavaš sa najmä na Brand Identity a Packaging. Na čom teraz pracuješ?

Momentálne pracujem na brand identite 🧘🏼‍♀️ jogového štúdia v centre Bratislavy a tešiť sa tiež môžete napríklad na jarnú/letnú kolekciu pre Fusakle či Diobo.

Ktorý z projektov je tvojou srdcovkou?

Výhoda práce na voľnej nohe je aj to, že môžem byť selektívna a rozhodnúť sa, do ktorého projektu ísť, a do ktorého nie. A to podľa vlastného presvedčenia. Všetky projekty, na ktorých pracujem, sú istým spôsobom ako moje deti. Aj po odovzdaní projektu klientovi pozorujem jeho rast a cestu a prežívam to s nimi.

Ťažko sa mi preto vyberá jeden favorit. No medzi mojich obľúbených klientov patrí Petra Kubíková, Ayurmama, Katarína Kri, Baby Beams, Trinity Concept, Atelier Moss a mnoho ďaľších.

Ja v tom mám jasno. Mojou srdcovkou sú jogamatky pepe&wolf, ktorým navrhuješ dizajn. Ale skús nám povedať za seba – prečo práve podložky na cvičenie? Ako tento nápad vznikol?

K tomuto rozhodnutiu prispelo moje poznanie, že na trhu nie je podložka, ktorú by som si chcela sama kúpiť. Všetky sa mi zdali byť veľmi cliché, alebo sa mi nepozdával materiál, z ktorého boli vyrobené. Moja vízia bola vytvoriť produkt, ktorý by sa zároveň stal súčasťou interiéru.

Podložku, ktorú by mali ľudia rozloženú aj cez deň a mohli na nej nielen cvičiť, ale aj relaxovať, čítať knihu. O pár týždňov na to, ako som sa rozhodla vyrobiť prvé kusy podložiek, ma oslovila Peťa Vanišová z pepe&wolf a začali sme našu spoluprácu. 🤝 Bolo to skvele načasované.

Zdroj: Dominika Kramerová

Cena za jednu jogamatku je okolo 80 eur. Vieme my Slováci oceniť pekné veci, alebo je klientela skôr za hranicami?

Myslím si, že v dnešnej dobe si aj ľudia na Slovensku vedia vážiť veci, ktoré sú vyrobené kvalitne a s ohľadom na životné prostredie. Ja si skôr myslím, že je to otázka toho, či si tie pekné veci ľudia môžu dovoliť. Predsalen, priemerné platy sú u nás iné ako za hranicami. 

Aj preto sme ale cenu nastavili tak, aby si ju zákazník mohol dovoliť aj u nás. Keď porovnáme ceny za podložky so zahraničnými firmami, sme stále cenovo dostupnejší.

V rámci svojej práce, v čom vnímaš najväčšiu výzvu pri prepájaní online návrhov a offline finálneho prevedenia produktov? Napríklad pri výbere papiera, materiálov…

Najväčšiu výzvu vnímam asi v nájdení cenovo dostupného a pritom pekného riešenia pre klienta. Ceny za kvalitné materiály stále stúpajú a je čoraz náročnejšie nájsť výhodné výrobné riešenia. Klienti bývajú veľakrát nemilo prekvapení, koľko kvalitná tlač a produkcia reálne stojí. Takže najväčšia výzva je nájsť kompromis ceny a kvality.

Ako vyzerá tvoj workflow? Si skôr ranné vtáča, alebo nočný vták? Systematicky plánuješ, alebo čakáš, kým ťa kopne múza a potom si nezastaviteľná?

Jednoznačne ranné vtáča. V okamihu keď otvorím oči, myšlienky sa mi začnú hrnúť do hlavy a najradšej by som hneď začala tvoriť. Naopak, po 7-mej večer so mnou už nič vážne nevyriešite.

Čo sa týka inšpirácie, nechávam ju voľne plynúť. Keď cítim, že je môj kreatívny kanál otvorený, snažím sa to naplno využiť až do momentu, kedy cítim, že to začína byť silené. Keď mám pocit, že to v danom momente nepôjde, radšej sa idem venovať inej aktivite a k práci sa vrátim neskôr, s iným mindsetom.

Dôležitá je pre mňa správna 🙏 rovnováha – načerpať energiu a dopriať si ničím nerušený čas na tvorbu.

Zdroj: Dominika Kramerová

Dá sa byť vôbec kreatívnou na počkanie? Máš v rámci kreatívneho procesu nejaké techniky, ktoré ti fungujú?

Pre mňa je dôležité mať plnohodnotný pracovný čas, kedy môžem byť plne koncentrovaná na svoju prácu, ako aj dopriať si dostatočný priestor na rôznorodé aktivity a oddych. Skúšať nové veci, ktoré nemusia priamo súvisieť s mojou prácou. Napríklad tvoriť keramiku, maľovať, čítať si o japonskom umení, cvičiť jogu, uciť sa surfovať.

Jednoducho, mať oči a uši otvorené. Musím mať svoj priestor a pocit, že sa môžem naplno ponoriť do svojej hlavy a nechať myšlienky plynúť samé. Veľakrát sa mi stane, že pred začatím dizajnovania nemám presnú predstavu, čo bude výsledkom. Nechávam si priestor na intuitívne napojenie sa, pozorovanie a experimentovanie a uvidím, kam ma to zaveje.

Preto je pre mňa dôležité vedieť sa naladiť na klienta. Potom sa mi zväčša tvorí ľahko. Viem vycítiť, akú atmosféru a esenciu mám zachytiť. V značkách je oveľa viac ľudského charakteru, než si myslíme. Nie je to iba plochá grafika, ale osobnosť so svojím názorom.

Čo ťa inšpiruje v dizajne?

Nápady a inšpirácie vždy prichádzaju z rôznych smerov. Niekedy ma inšpiruje príbeh značky, inokedy to môže byť napríklad spôsob, akým značka komunikuje alebo čím sa odlišuje od ostatných. Dôležite je byť otvorená všetkým nápadom a dopriať si čas.

A čo v živote?

Ľudia, čo si vedia užívať obyčajné chvíle a žiť život naplno. Láskavosť a dobro.


Kto je Dominika Kramerová?

Dominika je grafická dizajnérka, ktorá vyštudovala grafický dizajn na School of Visual Arts v New Yorku a od svojich 19 rokov žije na rôznych miestach sveta. Špecializuje sa na tvorbu vizuálnych identít značiek a popri tom dizajnuje vlastnú kolekciu joga podložiek v spolupráci so značkou pepe&wolf. So svojim partnerom založili vlastné dizajnové štúdio KUMI a momentálne žijú a pracujú z Bali.