Pracovní nabídkyFreelanceřiFirmy
S Mikinou sme sa pred rozhovorom stretli osobne v jej nových tvorivých priestoroch v Bratislave. K 20-ročnému výročiu v brandži sa rozhodla darovať si veľmi pekný darček 🎂 a manifestovať tak svoj prerod z freelancingu do štúdia. Brainstormovali sme koncept aj štýl otázok, preberali kariérny posun, ale komentovali aj celkom obyčajné veci, ako napríklad kam plánuje zavesiť kreslo. Bolo to veľmi príjemné a som rada, že nám aj vďaka tomu na Pretlaku pribudol ďalší kreatívny rozhovor.
Vždy začínam tým… A prosím, nepýtajte sa ma, prečo Mikina. 🙂
Meno Mikina mi vymysleli spolužiačky na strednej škole a bolo to prvé meno, s ktorým som sa v živote naozaj stotožnila. Takže som si ho nechala a začala ho používať. Keďže som bola introvert, predstaviť sa menom Mikina chcelo, v neznámom prostredí, celkom odvahu. Vysvetľovať, prečo sa volám takto nezvyčajne som samozrejme musela zakaždým, a ukázalo sa, že takéto vymedzenie sa, vie priniesť zaujímavé interakcie.
S menom, ktoré recipienta vyruší sa dá urobiť akákoľvek kariéra. Samozrejme, meno nestačí, ale dokáže otvárať dvere, vzbudiť záujem, a potom je to už na nás. To, že som sa stotožnila so zvláštnym menom nebol v tak mladom veku kalkul. K tomu, aby mi neskôr pomáhalo, chýbalo mnoho ďalších faktorov. Zaujimavé však je, že som si svoju identitu rokmi vystavala na prvkoch, ktoré su koktejlom, ktorý ma definuje.
Sama si na túto otázku odpovedám vo fragmentoch zážitkov z minulosti. Bola som dieťa, ktoré bolo ponorené do svojich myšlienok. V škole som nebola veľmi pozorná, premýšlala som nad informáciami inak, ako učitelia očakávali a bola myšlienkami na „inej planéte“. Mala som vlastnú logiku, lebo som si myslela, že vo všetkom môžem byť bezhranične svojská a kreatívna, pochopiteľne som ostala nepochopená a v škole som nebola štastná.
Veľmi ma zaujímala popkultúra. Kolotoče, filmy z videopožičovne, MTV a 👾 počítačové hry, produktový a komunikačný dizajn; v tom rannom štádiu aspoň ten masový, z obchodného domu PRIOR. Myslím, že to ma predurčilo ísť svojou cestou.
Išla som za tým, čo ma fascinovalo a rodičia ma v tom, našťastie, nestopli. Vyskúšala som si zahrať rôzne odpozorované identity, až kým som sa nestala sama sebou. Dnes som presne to malé dieťa, ktoré sa prevteluje do kože iných a hľadá im kľúčové prvky identity, ktoré reprezentujú “obsah” človeka, či skupiny ľudí. Som rada, že ma vyhľadávajú ľudia, ktorých môj systém práce oslovuje.
Pracovať v agentúre pre mňa nebolo zaujímavé. Išlo o parciálne práce a chýbal mi holistický celok. Práca freelancera je náročná, ale komplexná, a to je pre mňa zmysluplné. Potrebujem mať svoj proces, svoje časové nastavenie a hierarchiu postupov, a to sa lepšie nastavuje priamo s klientom.
Agentúry zaujíma tabuľkovo presné dodanie, čo si klient často zamieňa s tým správnym profesionálnym prístupom. Plne to chápem, ale s klientmi si v procese často uvedomíme, že o čas samotný, ktorý kreatívne výstupy overuje, nás konvečné prístupy v agentúrach pripravili. Budovanie značky je beh na dlhé trate a každá etapa má svoj zmysel. Identita je o nastavovaní charakteru a to ovplyvňuje samotný život značky v kontexte jej existencie v čase a priestore.
Samozrejme, že sebarealizáciu sprevádzjú aj pochybnosti, či som správne na svojom mieste. Moja práca mi však prináša úzky kontakt s tak rozličnými profesiami, že sa cítim byť niekedy testerom povolaní. 👩🔬 Mám pocit, že na určité obdobie preberám identitu svojho klienta.
Spoznávam výhody aj úskalia danej činnosti, začiatky, úspechy aj krízy a stávam sa spoluzodpovedná za určité rozhodnutia. To je asi ten najdôležitejší verifikačný moment, že je človek vo svojom povolaní správne. Keď môže isté veci ovplyvniť, alebo ich redefinovať. Myslím, že som správne, tam kde som.
Dôležitý je v úvode obojstranný záujem a rozhovor, ktorý je takým otvorením interakcie medzi dvoma stranami. Chemistry check. Hľadanie spoločných hodnôt, ale aj vkusu. Ak sa mi javí, že nie som vhodným dizajnérom pre daného klienta, neváham to vysloviť, pretože je dôležité správne sa hodnotovo stretnúť. Zároveň som fanúšikom pracovitých a odvážnych ľudí a snažím sa pomôcť, alebo nájsť riešenie, aj keď sa príležitosti nemôžem sama ujať.
V úvode tvorím tzv. analogy forecasting, v podobe 🧠 mind maps, aby som zúžila množstvo potenciálnych riešení na tie strategické. To je skôr práca s dátami, ako samotný kreatívny proces. Potom tvorím referenčné moodboardy, briefboardy a všetko, čo daná téma vyžaduje. Keď sa mi podarí vytvoriť ideový koncept, kde nachádzam potenciál komunikovať rôzne témy koherentne, začínam na takýto koncept mapovať systém znakov, ktoré sa stávajú jeho vizuálnou definíciou.
Nie som typ, ktorý má úplne pravidelný režim. Fungujem v kontexte s ročným obdobím, momentálnym počasím aj hormonálnym stavom, a týmto špecifikám sa prispôsobujem, aby som sa cítila funkčná každý deň. Nemám rada totiž dni, keď nič neurobím, aj keď viem, že aj také sú potrebné.
Najväčšiu radosť zo seba mám, keď sa mi bez bolesti podarí zobudiť sa veľmi skoro a už na obed mám pocit, že pracovný deň mám efektívne za sebou. Zväčša ale mám tie najsústredenejšie časy od 17-tej do 20-tej, a to už by som mala mať úplne inú agendu. Ale taký je život a mne neostáva nič iné, len to rešpektovať. Som systematický typ a som presvedčená, že ad hoc nápady či kopnutia múzou, sa rodia zo systematickej práce a nie sú náhodné.
Niekedy sa stáva, že identita naozaj vzniká dlhodobo v hlave a prezentácia k nej na poslednú chvíľu. Vtedy človek naozaj víta kreatívnu super schopnosť, ktorá prinesie top svieži nápad v hodine 12-stej, ktorý katapultuje koncept ešte o 5 poschodí vyššie. Tlak zaručene prináša adrenalínový náboj a zázračné momenty. Ale nemôže sa to diať príliš často, vtedy by sa stratilo čaro nechceného, na ktorom to je založené.
Štúdio je pre mňa miesto, kde okrem toho, že vieme spolupracovať, stretávať sa, prepájať sa a nachádzať spoločne riešenia, vieme aj koexistovať ako skupina, kde môže byť každý sám sebou a nie je špeciálne hierarchizovaný. Vždy som rada pracovala formou workshopov. Tie potrebujú fyzické miesto a tak sa zjavilo.
Som rada, že klient prichádza do kontaktu s mojimi kolegami, vie spoznať team, ktorý pracuje na zadaní a vie sa oboznámiť lepšie s nášim štýlom práce. Sme rodinné štúdio, workshop, dielňa, ateliér, realizačná skupina, terapeutická skupina… lebo to všetko je v procese dôležité a má svoj význam.
Mikina Dimunová je značka, ktorá nikdy nebola o jednej osobe. Je to značka, ktorá prilákala mnoho spolupracujúcich odborníkov a klientov, ktorí ju zadefinovali. Je to komunita, prístup k životu a práci a reprezentujú ju ľudia, ktorí ma obklopujú. To sa budem snažiť zachovať a rozvíjať tým, že budeme ako komunita súdržne spolupracovať a fungovať v prepojeniach, ktoré nás všetkých posilňujú vo vlastnej individuálnej práci.
Treba byť otvorený a komunikovať. Úprimne sa zaujímať o tých druhých je asi najdôležitejšia vlastnosť, ktorú som ako freelancer dokázala zúžitkovať tak, aby slúžila druhým a aj mne samotnej. Hneď po nej nasleduje schopnosť nadchnúť sa, ktorá je motorom dať záujem do pohybu.
Kto je Mikina Dimunová?
Mikina Dimunova je multidisciplinárna komunikačná dizajnérka a vizuálna umelkyňa. Počas svojho 20-ročného pôsobenia spolupracovala s množstvom prémiových značiek po celom svete. Jej práca odráža silné porozumenie prostredia. Vytvára identity vysoko na mieru, aby akcentovala hodnotu tých, ktorí majú vynimočný prístup a sú vo svojej doméne špičkoví. Žije a tvorí v Bratislave.
👉 Ešte viac šikovných žien nájdeš na www.neviditelne.sk a pre inšpiráciu navštív aj ich Instagram.
Podobné články