Pracovní nabídkyFreelanceřiFirmyCeník#Neřešíme

Kreatívne ženy

Spája nás humor, rozdeľuje váha ~ Autorky profilu Popysky, Žanet a Ivet

Aneta Marcely, 18.7.2022

Napriek tomu, že sme sa so Žanet a Ivet nikdy nevideli ani nepočuli, už teraz sa v e-mailoch oslovujeme zdrobneninami a používame eufemizmy. Také sme my, ženy! A možno je to iba tým, že nám rovnako znejú mená… 🤔 Baby spoločne stoja za instagramovým profilom Popysky, plným tragikomických a brutálne autentických memečiek o strasti, ale aj láskyplnom živote nášho nežného pokolenia. A presne o tom sme sa rozprávali.


Žanet a Ivet. Vyberte každá jedno slovo/slovné spojenie, ktoré vás momentálne dokonale definuje.

Ivet: Fraktúra krížnej chrbtice

Žanet: Pozitívna psychológia

Čo vás spája, a čo rozdeľuje?

Ivet: Spája nás humor. Rozdeľuje nás váha.

Žanet: Spája nás nadhľad. Rozdeľuje nás diaľka. A rozdeľuje nás aj Ivetkin realizmus a môj optimizmus.

Ivet: Alebo mimoizmus, ako to ja volám.

Zdroj: Popysky

Popysky tvoríte už od januára 2019, teda niečo okolo 3,5 roka. Aký bol prvý nápad a kto s ním prišiel? A bola tá druhá hneď za?

Žanet: Vznikli z potreby tvoriť a zdieľať. Bola som znudená vo svojej práci. Vedela som, že mám na viac a je čas sa začať realizovať. Vtedy som ešte nevedela ako. Mala som iba toto silné volanie. A bolo to tak silné, že som jedného dňa zavolala Ivet. Pritom sme v tej dobe neboli  v nejakom blízkom kontakte. Poznali sme sa z výšky. Ivetin humor ma vždy priťahoval.

Ivet: Keď mi Žanet zavolala, tak ja som v tej dobe žila v Mníchove, ona v Prahe. Dohodli sme si stretko na pol ceste, čiže v Regensburgu. Tam sme začali brainstormovať. Kládli sme si rôzne otázky, ktoré nás mali priviesť k tomu, čo presne chceme. 

Žanet: Chceli sme reflektovať to, čo zažívame, chceli sme to podať ~ popísať vtipne, a nie trápne. A tak nejak zrazu, po 3-hodinovej búrke myšlienok prišlo jasno. POP(Y)SKY. V momente, keď sme to slovo vyslovili, bolo to jasné.

Ivet: Vtipné bolo to, že ja som v tej dobe netušila, že viem kresliť. 👩‍🎨 Teda čmárala som si občas svoje paličkové srandovné kresby, ale len tak pre seba. Žanet ma poštuchla, nech to rozviniem a nech sa naučím robiť v ilustrátorskom programe. A tak, ako správna independent woman, požiadala som svojho frajera, nech mi kúpi tablet. Budem ho splácať ešte 10 rokov. (smiech)

Sú vtipné, sarkastické, ale sú aj o sebaprijatí, so všetkým, čo k nám, ženám, patrí. Prijali ste najskôr samé seba, a potom prišli Popysky, alebo je pre vás tvorba akousi terapiou a cestou k sebaláske?

Ivet: Nebola som „vyriešená“ predtým, a nie som ani teraz. Pre mňa je to určite druh terapie. 🙏Pomáha mi vidieť, že v tom nie som sama, že trebárs nemám tú trojitú bradu sama. 

Žanet: Ja som bola prijatá viac-menej vždy. Samozrejme, stále je na čom pracovať. Ale myslím, že ja som do Popysiek chcela vložiť istú motiváciu a ukázať ženám, že sa to dá. Mať sa rada. Prijať sa. Nebrať sa tak vážne. Popyskami som zároveň chcela otvárať tabu témy, pozývať k zamysleniu, prečo to považujeme za tabu, a prečo žijeme podľa istých vzorcov.

Zdroj: Popysky

Ako ste dostali profil medzi ľudí? Mali ste nejakú strategy, alebo followeri pribúdali sami?

Žanet: Nemali sme stratégiu. Myslím si, že nám pomohlo to, že máme veľmi chytľavý názov a logo. To znamená, že keď sme hocikomu dali lajk či follow, tak nám to opätovali. Tie lajky sme dávali manuálne, no chvíľu sme si pomáhali aj jedným nástrojom.

Ivet: V tom čase existoval Google Chrome plugin (teraz je už zablokovaný), ktorý dával lajky za nás. Nie nejak masovo, tak okolo 60 lajkov denne. Ľuďom, na ktorých sme si zacielili.

Žanet: Najviac nám však pomohla originálnosť, autentickosť, humor a to, že nás začali prezdieľavať ľudia a známe influencerky. To nás vystrelilo najviac.

Peťa s Evelyn vás oslovili na cover ich podcastu po tom, ako ste založili profil? Bol to nejaký zlomový bod, že vtedy ste nabrali na popularite?

Žanet: Áno, Evelyn nás objavila, asi sme jej niečo lajkli alebo okomentovali. A tak nám jedného dňa napísala, že by od nás chceli cover. 🥳 Bolo to zlomové v tom, že sme si zrazu uvedomili, že aha, už sme nejak vnímané a etablované v ženskej komunite. Nepamätáme si už teraz presne, či nám to prinieslo nejaký veľký nárast. Skôr to nám to potvrdilo, že ideme dobrou cestou.

Ivet: Najvýraznejší zlom a nárast popularity nastal, keď nás zdieľala Kristýna s jej @zanormalniholky. Vtedy nám pribudlo zhruba 1 000 followerov za noc. To nás veľmi nakoplo a chytili sme vtedy najväčší flow.

Zdroj: Popysky

Žanet žije v Prahe, Ivet v Mníchove (ak som dobre stalkovala, lol). Ako vyzerá samotná tvorba? A čo je skôr, text, alebo grafika?

Ivet: K tej lokalite. Žanet je v Prahe a ja už 4 mesiace opäť na Slovensku, v Bratislave. Nikdy sme neboli spolu. Vždy tam bola vzdialenosť. Tvorba vyzerá tak, že sa pozeráme na seba a na okolité ženy, a keď nastane vtipná situácia, ktorú zažijeme, alebo ktorú nám niekto povie, tak to zhyperbolizujeme. Aj fanúšičky nám dávali nápady. Naša obľúbená studnica nápadov bola svojho času Lýdia Ondrušová. Týmto ju pozdravujeme. ✌️

Žanet: A k tomu, čo je skôr, text, či kresba… Hm. Väčšinou nápad. Situácia. A potom sa zamýšľame, ako to dať do obrazu. Text vlastne vzniká ako posledný, ako taká čerešnička na záver.

Sledujú vás aj muži? Čo hovoria? Neboja sa skutočných žien? My predsa neprdíme, ani nezarastáme!

Žanet: Z celkového počtu našich sledovateľov je mužov 6 %. Nemáme veľa spätnej väzby, takže ťažko povedať. Myslíme si však, že sa na tom vedia dobre zabaviť, a že sú vďační, že sa niečo nové dozvedia.

Zdroj: Popysky

Ako sú na tom Popysky teraz? Nové plány, alebo hibernácia?

Ivet: Nejeden medveď by bol z našej hibernácie nadšený. Pravda. No, pozor! Sme sexy back. Nové plány určite sú, takže ostaňte natunované. Kolagény, cbdčka a aj raw šampóny pre psov/psice atď.

Žanet, napísala si aj knihu Manifest mladej ženy, spustila podcast, digitálny aj analógový newsletter, kartovú hru Hlbina (teraz už v troch verziách) a po novom píšeš poéziu. To sa ako dá?

Žanet: Keď to takto vymenovávaš, znie to dobre. 😀 Ďakujem. Ja nemám pocit, že robím veľa. Asi preto, že robím a tvorím, čo ma baví a dáva veľký zmysel. Keď tvoríme zo seba, to je niečo úplne iné, ako keď tvoríme zo zadania.

Verím svojmu vlastnému potenciálu, strašne ma baví ho rozvíjať a zisťovať, kam až viem zájsť. Na druhej strane, som veľký bohém a nemám disciplínu. Píšem, len keď mám chuť a ide to ľahko. Rada by som písala aj vtedy, keď sa mi nechce. Tak to robia veľkí spisovatelia.

Aj keď nemajú čo písať, trpezlivo sedia pri prázdnom hárku papiera a čakajú, kým si k nim prisadne múza. Ja píšem a tvorím až vtedy, keď je múza neodbytná a nedá mi inak, len si sadnúť a písať. Takto ku mne chodia verše. Tie momenty nadovšetko milujem. Je to magické.

Toto je Žanet (Zdroj: Žanet a Ivet)

Ktorá z týchto aktivít je tvoja srdcovka a prečo? Alebo si ich prekladáš podľa chuti?

Žanet: Moja srdcovka 🤍 je poézia. Vždy bola. Len konečne som si dovolila dať jej voľný priechod v mojom živote. Poézia je viac než len srdvovka či umenie. Je to životný štýl. Spôsob, akým nahliadam na tento svet.

Ivet, ty kreslíš aj na zákazku, ale aj píšeš. Aktuálne sa naplno venuješ práci v start-upe ako copywriterka. Povedz nám viac!

Ivet: Áno, momentálne pracujem full-time pre Elia – Own Your English. Ide o počítačovú appku na učenie sa angličtiny pre pokročilých. V podstate si iba čítaš na internete čo chceš a pritom sa zdokonaľuješ v angličtine. Tu som začala ako copywriterka a momentálne ochutnávam aj iné pozície, ako QA a Customer Success.

Čerstvo kreslím aj pre jeden nemecký start-up FemUp, ktorý slúži na šírenie povedomia medzi mladými dievčatami o zdraví ženského tela. 

Toto je Ivet (Zdroj: Žanet a Ivet)

To musí byť inak dosť dynamické prostredie. Ja si to predstavujem ako samé elevator pitche, investorov, prezky, mvps, šialené ciele, inovácie… 🚀 Taký opak kreatívy. Alebo som si uletela a je to úplne inak?

Ivet: Pre mňa je to akurátna rovnováha. Tu si pri mnohých úlohách ukojím moje lingvistické pozadie, každý deň pričuchnem aj k niečomu novému, zažijem startupový adrenalín, a potom sa môžem v kľude pri kreslení kreatívne vyžiť.

Čo pre vás znamená tvorba? A je niečo iné, keď vám za ňu klienti platia? Sloboda verzus faktúra.

Ivet: Slobodné pretváranie myšlienok v realitu v akejkoľvek forme. Akonáhle mi niekto zadáva podmienky, mení sa u mňa tvorba na zákazku. Čo, samozrejme, nie je myslené negatívne. Iba vtedy u mňa naskakuje iný autopilot. 

Žanet: Tvorba pre mňa znamená spôsob existencie. Snažím sa tvoriť od rána, len čo sa zobudím, snažím sa tvoriť si svoj deň, svoj život. Každý deň ďakujem Kreativite, že sa mnou vôbec zaoberá a že ma navštevuje. Žijem kreatívne, ale už som sa naučila neočakávať od svojej kreativity, že ma musí živiť a platiť mi účty. To mi dodáva ľahkosť, hravosť a väčšiu slobodu v tvorbe. Tvorím preto, že mi to robí radosť. Ak ma to aj užívi, je to veľké plus, ale radšej tým svoje múzy nezaťažujem.

Zdroj: Popysky

Okľukou sa vraciam k slobode a obnažovaniu ženskej duše, ale i tela. Obnažte sa nám na záver trošku. Nech to je viac nude ako nuda.

Ivet: Psa mám, deti nie, aj keď popôrodné kilá si ma našli. Cudzie. O to je pre mňa teraz ťažšie obnažiť sa. Poviem vám, že sedieť v 40 stupňoch na slnku v kabáte je tragické. Ale neplačem, veď príde zima. 🥲

Žanet: Ja som sa mala tento rok vydávať, no nevydalo. 😁


Kto sú Žaneta Morovská a Iveta Patáková?

Žaneta napísala knihu Manifest mladej ženy, je autorkou kartovej hry Hlbina, ktorá začínala crowdfundingovou kampaňou a dnes má tri vydania, a takisto freelancuje ako ideamakerka. Iveta sa pohybuje vo svete start-upov. Pôsobí ako copywriterka v Elia – Own Your English, plugine na zlepšenie angličtiny, a ilustrátorka vo FemUp, platforme na šírenie povedomia o zdraví ženského tela. Spolu tvoria obľúbený instagramový profil, ktorý sleduje 94 % žien a 6 % mužov, Popysky.


👉 Ešte viac šikovných žien nájdeš na www.neviditelne.sk a pre inšpiráciu navštív aj ich Instagram.