Pracovní nabídkyFreelanceřiFirmyCeník#Neřešíme

Rozhovory

Prepínanie medzi projektami mi umožňuje byť produktívny celý deň ~ Michal Slovák

Tomáš Nagy, 13.3.2023

Zdroj: Archív Michal Slovák

Michal je grafický dizajnér špecializujúci sa na tvorbu 🎡 vizuálnych identít značiek a obalový dizajn. Pomáhal vytvoriť viac ako stovku projektov a značiek pre spoločnosti z celého sveta. Od Bratislavy cez Honduras, Kaliforniu, Nepál, New York až po Melbourne. Za dizajn obalov pre čokolády LYRA získal aj niekoľko medzinárodných a domácich ocenení. Ako pristupuje ku kreativite a čo hovorí na život 🕺 freelancera sa dozviete tu a teraz.


Michal, na úvod povinná otázka pre každého kreatívca – kedy väčšinou vstávaš a čím začínaš deň?

Rád ⏰ vstávam pred 6:00. Vtedy mám hneď z rána čas sa venovať sebe. Napríklad si čítam alebo sa trochu vzdelávam. Zvykne ma to dobre naladiť a nakopnúť do práce, s ktorou začínam okolo 9:00.

Na čom v tomto momente pracuješ?

V Lyra Chocolate aktuálne pracujeme na otvorení 🍫 LYRA Parku. Otvárať sa plánuje okolo leta v Ivanke pri Nitre. Mojou úlohou je pripraviť vizuálny koncept pre kaviareň, pekáreň a obchod, ktorý budú súčasťou tohto nového priestoru a komunitného parku.

Aktuálne dokončujem aj tri nové značky. V jednom prípade ide o výrobcu vlasových doplnkov, v druhom o predajcu orechov z celého sveta a v treťom prípade výrobcu nového nápoja, ktorý bude lepšou náhradou za kávu.

Spolupracujem aj na viacerých čiastkových projektoch, napríklad so 📓 Žurnálom vynovujeme systém ich Cvičebníc a pre najväčšieho online predajcu kvetov na Slovensku Kvety.sk pripravujeme čiastočný redizajn pre expanziu na zahraničné trhy.

Zdroj: Archív Michal Slovák / Štúdio Fotoskop
Zdroj: Archív Michal Slovák / Štúdio Fotoskop
Archív: Michal Slovák

Osobne ťa vnímam ako prototyp freelancera. Bolo to odjakživa tak, že život freelancera bolo to pravé orechové? 

Nikdy som neveril na kreativitu od 9 do 17. Vyhovovalo mi 💻 pracovať a tvoriť bez limitov. To ma priviedlo k freelancovaniu ako pre mňa ideálnej forme práce. Dnes je už situácia iná. Odkedy som sa stal otcom, tak sa pre mňa veľa zmenilo. Vnímam výhodu viac oddeľovať pracovný a rodinný život a jasne si stanoviť pracovnú dobu.

Čo považuješ za najväčší benefit a možno deficit v živote freelancera?

Samozrejme slobodu a možnosť voľby vnímam ako najväčšiu výhodu. Prináša to však so sebou aj veľa úskalí. Musím riešiť do veľkej miery multitasking. Myslím si, že úspech sa skrýva práve v tom, ako freelancer dokáže 🦄 zvládnuť riešiť niekoľko úloh naraz. Čo bežne v štúdiu alebo v agentúre riešia aj 3 alebo 4 ľudia, on musí vyriešiť sám. Môže to byť veľmi vyčerpávajúce, preto je dôležité nájsť spôsoby ako sa dobiť.


Podľa čoho si vyberáš klientov a projekty, mal si niekedy problém, že si nemal do čoho pichnúť? Ak áno, čo si robil v takej situácii?

Za tých 12 alebo 13 rokov sa mi ešte nestalo, že by som bol úplne bez práce. Avšak, aj pri mojej špecializácii sú rôzne obdobia. Napríklad, cez 🌞 leto, keď väčšina ľudí dovolenkuje, si viem aj ja spraviť voľno. Naopak, najviac práce zvykne byť od septembra, keď sa klienti pripravujú na vianočnú sezónu. Ak mám priestor, využijem ten čas a venujem sa vlastným projektom, vzdelávaniu a samozrejme rodine. 👨‍👩‍👧

Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák


Ako prepínaš medzi toľkými projektami? Miluješ time-management? 😀

Práve správne načasovanie mi umožňuje riešiť viacero projektov naraz. Nezvyknú ma tlačiť konkrétne deadliny, ale s klientmi sa snažím dohodnúť na období, v ktorom budem vedieť prísť s riešením. Vytváram si tak dostatočný priestor, aby som sa vedel sústrediť hlavne na výsledok. Mne osobne práve prepínanie medzi projektmi umožňuje byť produktívny 🥁 celý deň. Ak sa pri nejakom projekte zaseknem, idem na ďalší alebo riešim jednoduchšiu úlohu.

Za svoje dizajny si obdržal aj kopec ocenení. Konkurencia v tejto oblasti je obrovská. Dá sa povedať, že si našiel recept na úspech? 

Myslím si, že trh je dostatočne veľký a ja som si len na ňom našiel to svoje miesto, kde sa cítim zatiaľ komfortne. Rovnako, ako pri tvorbe vizuálnej identity alebo obalov je dôležitá konzistencia a schopnosť odlišiť sa, to isté platí aj pri vlastnom brandingu. Ja mám svoj rukopis ✏ aj spôsob práce a je dostatok ľudí a firiem, ktorým to vyhovuje. Sú však klienti, ktorý by som mnou zrejme nespolupracovali a asi ani ja s nimi, a tak je to úplne v poriadku, lebo hľadajú niečo iné.

V minulosti som však viackrát išiel aj do projektov, ktoré mi úplne nesedeli alebo neboli podľa mojich predstáv. Bral som to ale ako výzvu, a takmer vždy ma obohatili a posunuli.

Veľa najmä mladých ľudí má problém povedať nie na projekty, ktoré im na prvý pohľad nevoňajú, no “za tie peniaze 💸 do toho idú”. Často hovoríš nie? Kedy?

Nezvykne sa mi stávať, že by ma oslovovali firmy mimo môjho zamerania alebo ľudia, s ktorými by som mal problém spolupracovať. Ak mám uviesť príklad, tak web dizajnu sa venujem len v prípade, ak tvorím celú vizuálnu identitu. Ak ma oslovia len na web, zvyknem to odmietnuť.

V minulosti som však viackrát išiel aj do projektov, ktoré mi úplne nesedeli alebo neboli podľa mojich predstáv. Bral som to ale ako výzvu, a takmer vždy ma obohatili a posunuli. Skúsenosti, aj keď negatívne, môžu byť výborná 🏫 škola života. Myslím si, že profesionálom v určitej oblasti sa stávame vtedy, keď objavíme alebo spravíme aj všetky chyby. Nie je to len o úspechoch.

Zdroj: Nora a Jakub
Zdroj: Nora a Jakub

Čo tebe pomohlo na začiatku tvojej pracovnej cesty? Som začínajúci freelancer, založil som si profil na Pretlaku a…

Ak nemáte ešte klientov, to nevadí. Vytvorte projekty, na ktorých by ste chceli 💪 pracovať. Redizajnujte alebo vymyslite si značku a ukážte, ako by ste riešili jednotlivé problémy, výzvy a ako rozmýšľate. Klienti zväčša vedia čo hľadajú, alebo aké úlohy riešia. Takto môžete osloviť práve takých, ktorým sa bude páčiť s vami spolupracovať. Dnes je dôležité byť aktívny aj na sociálnych sieťach a networking.

Ako vyzerá tvoj kreatívny proces od momentu, keď dostaneš zadanie?

Na začiatku spolu s klientom tvoríme kreatívne zadanie. Zisťujem jeho predstavu o riešeniach, smerovaní firmy, vlastnosti produktov, služieb a podobne. Pokiaľ ide napríklad o produkt, tak sa vzdelávam a študujem si o ňom čo najviac dostupných materiálov. Následne zhromažďujem informácie k danej téme a vytváram si tak podklady pre argumenty a dizajn stratégiu, ktorú budem navrhovať v koncepte.

Samotný proces 💥 tvorby môže byť rozdielny, ale zvykne trvať niekoľko týždňov. V tejto časti vytváram množstvo alternatív, ktoré testujem a vytváram aplikácie použitia. Potom najčastejšie prezentujem klientovi jedno komplexne rozpracované riešenie, ktoré z procesu vyšlo ako najlepšie. O tomto výsledku sa často s klientom rozprávame a ho testujeme.

Zdroj: Nora a Jakub
Zdroj: Nora a Jakub
Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák


A keď to nejde, kde hľadáš motiváciu a inšpiráciu? 

Osvedčilo sa mi, že čím mám viac informácii, tým ľahšie predchádzam kreatívnej kríze. Kľúčové je pre mňa sa vždy veľmi veľa pýtať, a tým sa mi už počas tvorby zadania vytvára predstava. Pokiaľ sa v procese zaseknem, snažím sa opätovne 🪃 dopytovať klienta, alebo si zisťovať informácie o danom probléme ktorý riešim. Zároveň mi ale trvalo roky si uvedomiť, že pauza, alebo nuda, je veľmi dôležitá pre načerpanie inšpirácie a je súčasť kreatívneho procesu. 

Kedy si najproduktívnejší? Máš nejakú metódu, ktorá ti funguje?

Najproduktívnejší som skoro ráno, napríklad, keď vstanem pred 5:00. Najkreatívnejší som však po polnoci. Podľa toho aký typ úlohy riešim si zvyknem striedať režim. Môže to znieť náročne na fungovanie, avšak mne takáto zmena vyhovuje a dáva celej práci dynamiku, ktorá ma baví.

Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák
Zdroj: Archív Michal Slovák

Na záver nám pridaj ⚡ inšpiratívne odkazy na čokoľvek, čo ťa posúva vpred.

Napríklad newsletter od Jamesa Cleara alebo 📖 knihu od Madsbjerg a Rasmussen – The Moment of Clarity.

Tí, ktorí hľadajú slobodu v zapisovaní nápadov, môžu skúsiť Myšlienkár od Žurnálu. Super je aj táto epizóda podcastu od TED Health o tom, prečo je zábava tajomstvom zdravšieho života. S fokusom pri práci mi momentálne pomáha hudba od endel.io a možno pomôže aj niekomu ďalšiemu. 🚀


🤳 Ak chcete vidieť ešte viac z Michala, sledujte jeho LinkedIn alebo Instagram.

👉 Ak však hľadáte nový job z oblasti dizajnu, klik sem, klik tam!