Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Kreatívne ženy

6 fontov od ženských dizajnérok

Ladies, Wine & Design Slovakia, 22.5.2021

Iniciatíva Ladies, Wine & Design Slovakia sa snaží prepájať ženy 💁‍♀️ v kreatívnej komunite na Slovensku. Jedným z ich cieľov je aj rozširovať povedomie o slovenských dizajnérkach a ich tvorbe doma i vo svete. V máji sme sa preto rozhodli ukázať, že ani typografia nie je slovenským dizajnérkam cudzia. Prinášame výber šiestich fontov, ktoré navrhla alebo na ktorých sa podieľala ženská ruka.


Céčkoslovensko / Plastic

Ivana Palečková v spolupráci s Jitkou Janečkovou, 2014

Céčkoslovensko (teraz Plastic) je titulkové monospace písmo inšpirované legendárnymi česko-slovenskými céčkami. Pôvodne sa vyrábali na zavesenie ako ozdobné retiazky na oknách a dverách, keďže sa dajú spojiť v retiazkach. Neskôr boli pridané ďalšie písmená a geometrické tvary.

Deti zbierali céčka a vyrábali farebné náramky a náhrdelníky. Dokonca s nimi obchodovali, čo znamená, že každý tvar, farba a materiál mali inú hodnotu. Céčko sa stalo neoficiálnou menou pre deti. Spôsobili národné zberateľské šialenstvo a určite poznáte aj legendárnu pieseň Céčka, sbíra céčka od Michala Davida.

Základom fontu Plastic sú štyri master štýly: Chain Black, Chain Thin, Simple Black a Simple Think. Štýly „Chain“ sú navrhnuté tak, aby sa v prípade 3D zhotovenia jednotlivé písmená dali medzi sebou prepojiť cez medzery. Oproti tomu štýly „Simple“ princíp reťazenia zanechávajú a sú vhodné na použitie v menších či dlhších textoch.

Zdroj: plastic-typeface.com
Zdroj: plastic-typeface.com
Zdroj: plastic-typeface.com

Kryptone

Kristína Jandová, 2016

Kryptone ja taktiež monospace písmo s charakteristicky lámavými tvarmi, ktoré boli vytvorené pre audiovizuálnu platformu Guitar font. Geometrická konštrukcia písma je navrhnutá tak, aby umožňovala flexibilitu a mnohé variácie tvaru v aplikácii, ktorá dokáže manipulovať s písmenami a zvukmi naraz.

Projekt je spoluprácou s developerom a elektronickým hudobníkom Martinom Blaškom, specimen je od Michala Chrastinu.

Kristína Jandová pôsobí ako grafická & type dizajnérka a momentálne žije v nórskom Osle. Špecializuje sa na dizajn písma, redakčné, brandingové a vizuálne identity so silným zameraním na typografiu. Jej práca sa zakladá na funkčnosti, jednoduchosti a hravosti.

Zdroj: Kristína Jandová
Zdroj: Kristína Jandová
Zdroj: Kristína Jandová

Bryndziar

Lucia Šohajdová

Tvary písmen Bryndziar sú inšpirované expresiou slovenského jazyka. Slovensko je rozdelené na tri základné časti – západ, stred a východ. Rez pre západ – Fazulár je konštruovaný pomocou ostrých tvarov, ktoré reagujú na tvrdosť reči.

Zdroj: Lucia Šohajdová
Zdroj: Lucia Šohajdová

Školské písmo

Martina Rozinajová v spolupráci s Ján Filípek, 2020

Školské písmo vytvorila Martina Figusch Rozinajová a Ján Filípek, aby uľahčili prácu učiteľom, rodičom, grafickým dizajnérom a pracovníkom vydavateľstiev pri tvorbe šlabikárov, učebníc, detských kníh, časopisov a školských pomôcok.

Súčasné písané písmo, ktoré sa na slovenských školách používa bez výrazných zmien takmer 100 rokov, pozná každý pedagóg, žiak aj rodič. V modernom prístupe k výučbe však naráža na svoje limity: je nevhodné pre ľavákov ako aj pre žiakov s poruchami učenia, čítania a písania. Súčasné písmo nie je digitalizované, čo komplikuje prácu pedagógom a vydavateľstvám pri príprave učebných pomôcok.

Preto Martina a Ján spoločne zdigitalizovali a zmodernizovali školské písmo a prispôsobili ho ľavákom a žiakom s poruchami učenia. Toto nové školské písmo sa rozhodli dať k dispozícií všetkým ZADARMO a o to viac nás teší, že bolo nominované aj na Cenu Nadácie Tatra Banka za umenie v kategórii Dizajn.

Zdroj: LWD
Zdroj: LWD
Zdroj: LWD

Viac si môžete pozrieť na 👉 tomto videu.

FF Dora

Slávka Paulíková, 2013

Pochádza z hovorového, neformálneho slovenského výrazu pre tvrdohlavé dievča a svojími tvarmi pripomína nemecký expresionistický štýl Rudolfa Kocha. O kom, o čom je reč? No predsa o písme FF Dora!

Tvorí ho systém, ktorý sa skladá z piatich štýlov: Regular, Italic, Bold, Bold Italic a Display. Konštrukčné princípy FF Dora – najmä v kurzíve a v Display štýloch – sú založené na poctivom štúdiu dnešných štýlov rukopisu. Veľká časť originálnej osobnosti dizajnu vychádzala z myšlienky transformácie ručne písaných tvarov. Písmo FF Dora je skvelé aj pre texty v malých veľkostiach, ale jeho kvality a štýly, najmä štýl Display, dodávajú textu väčších rozmerov určitú hravosť.

Slávka Pauliková svoj život zasvätila komplexnej knižnej typografii. Jej dizajnérska práca pokrýva všetky úrovne redakčného dizajnu, od kreslenia písma špeciálne prispôsobeného pre podrobnú typografiu kníh až po vytváranie zložitých layoutov — najmä pre knihy o dizajne a architektúre. Momentálne žije v holandskom Haagu.

Zdroj: Slávka Paulíková
Zdroj: Slávka Paulíková
Zdroj: Slávka Paulíková

Jigsaw

Johanna Biľak, 1999

Jigsaw písmo navrhla už v roku 1999 Johanna Biľak. V roku 2004 písmo získalo hlavnú cenu na 21. medzinárodnom bienále grafického dizajnu v Brne. Jigsaw v preklade z angličtiny znamená „skladačka“. Je to krásna rodina geometrických bezpätkových fontov s takmer monolineárnou šírkou ťahu. Primárne kostrové tvary dizajnu písmen tvorili základ pre následne odvodené verzie Stencil.

Dnes sa Jigsaw úspešne používa v tlači aj vo väčších architektonických aplikáciách. Vo väčších veľkostiach je písmeno „g“ obzvlášť výrazné. Jigsaw jednoducho vyzerá harmonicky a vyvážene.

Zdroj: Johanna Biľak
Zdroj: Johanna Biľak

Ladies, Wine & Design je globálna nezisková iniciatíva pôsobiaca v 280 mestách po celom svete. LW&D bola založená v roku 2015 Jessicou Walsh. Iba 0,1 % kreatívnych agentúr zakladajú ženy a nebinárni ľudia. Naším poslaním je prinášať viac rozmanitosti do kreatívneho priemyslu, najmä v rámci vedúcich pozícií.

Tento výber pre potešenie vašich duší aj očí 👀 dnes pripravili: Lucia Sivčáková & Dominika Čupková z Ladies, Wine & Design.