Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Kreatívne ženy

Ako umelec pracujem nonstop, nie od deväť do päť ~ Ivana Beláková

Aneta Marcely, 4.5.2022

Zdroj: Ivana Tattoo Art

Na Instagrame ju sleduje zhruba pol milióna fanúšikov. Pokreslila ✍️ hviezdy, ako Rita Ora, Lil Wayne alebo Chris Brown. Obľúbenou tatérkou je aj doma na Slovensku, kde sa jej do rúk zveril napríklad Majk Spirit, Kali či Tina. Vo svete tetovania získala množstvo ocenení a prvenstiev, jej kerky boli dokonca vyhlásené za umenie. Ivana Beláková aka IVANA TATTOO ART sa ti dostane pod kožu!


Kedy si si dala svoje prvé tetovanie? A koľko ich máš teraz?

Myslím, že som mala 17 rokov. V časopise Bravo som videla nejaký čierny ornament, ktorý sa mi páčil, a ten som si dala vytetovať. Kamarát našiel tatéra v Bratislave v bare, zobral ma za ním a tam za barovým stolom mi to rovno aj vytetoval. Nemalo to pre mňaa nijaký význam, len sa mi páčil tvar toho ornamentu. Dnes mám 3 veľké tetovania- celý rukáv, hrudník a brucho.

A čo prvé tetovanie, ktoré si vytetovala ty?

Prvé tetovanie som vyskúšala na jednej známej – vytetovala som jej malý ornament na nohu. Z pôvodne plánovanej 10-minútovej kerky bola dvojhodinová, pretože som chcela, aby bolo všetko rovné a pekné. Nevedela som však, ako sa o tetovanie treba starať, tak som jej nedala žiadne inštrukcie a išli sme to zapiť šampanským 🍾 do vírivky. O pár dní sa jej urobila chrasta, ktorá odpadla a tetovanie zmizlo. Zostala po ňom len krásna jazva.

Aká bola tvoja cesta k profesii tatérky? Tetovala si už na Slovensku, alebo si začala až po odchode do USA?

Tetovala som už na Slovensku, hneď po tom, ako som ukončila strednú školu. Tetovanie sa ku mne dostalo úplnou náhodou. Kamarátka sa ma raz spýtala, či by som to nechcela skúsiť. Začala som trénovať na bratovi a známych, tetovanie sa mi od prvej sekundy zapáčilo.

Celým telom mi prebiehala zvláštna energia, vedela som, že je to láska na celý život. Prvý rok-dva mojej kariéry som tetovala na Slovensku a odtiaľ som neskôr odišla do Austrálie, kde som žila niekoľko rokov. Odtiaľ moje cesty viedli okolo celého sveta, až do roku 2011, kedy som zakotvila v USA.

Zdroj: IVANA TATTOO ART

Mala si niekedy aj iné povolanie?

Odpoveď je, našťastie, nie. Pamätám si jedine, že keď som mala 15 rokov, išla som s kamoškou na brigádu na 5 dní počas letných prázdnin – zbierali sme slivky. 🙂 To bola ale skôr zábava ako práca. Išlo hlavne o to, aby sme vypadli z domu a bláznili sa v sadoch.

Ako sa podľa teba lýši klasické 9-5 povolanie a slobodná práca umelca? V čom sú podľa teba najväčšie výhody a nevýhody?

Nie je krajší pocit, ako byť pánom svojho času a organizovania svojho života. Okrem tetovania som v živote nič iné nerobila. Som zodpovedná iba sama za seba a keď chcem ísť kedykoľvek na dovolenku alebo cestovať, jednoducho idem. Nemusím sa nikoho pýtať alebo čakať, kedy mi niekto udelí voľné dni.

Monotónnosť pri práci, napríklad v kancelárii, by bola pre mňa „pomalá smrť“. V živote mám rada rozmanitosť, a rovnako mám rada veci vo vlastných rukách.

Ak mám spomenúť nevýhody, ja osobne to tak neberiem. Lebo keď človek robí, čo ho baví, robí to stále a prináša mu to radosť a ešte viac energie do života. Toto je inak taká vec sólo umelca, že práca je 24/7 a nie 9-5, no stojí to za to! 

Práca umelca je tiež nevyspytateľná, a to hlavne pri tatérovi. Tetovanie nie je niečo, čo ľudia potrebujú. Je to niečo, čo chcú. A tak musíme robiť všetko pre to, aby sme mali dostatočne atraktívne umenie a získali si tak nových klientov. 

Máš veľmi špecifický a krásny štýl 🎨 – živé farby, tetovanie, akoby bolo namaľované farbami. Sama ho označuješ ako Funky colors. Dlho si sa štýlovo hľadala, alebo to bolo hneď jasné?

Môj štýl sa vyvíjal počas celej mojej kariéry a nemôžem povedať, že by bol definitívny. Záleží, v akej etape ma práve chytíš – podľa toho bude vyzerať aj tetovanie.

Keď som začínala, robila som iba čierne tetovania. Postupom času som začala pridávať farbu. Ovplyvnil ma aj život na viacerých kontinentoch. Napríklad na Novom Zélande som sa naučila robiť tradičné Maori tetovanie. Počas mojej kariéry som prešla viacerými fázami a momentálne to, ako sa cítim a čo sa odráža na mojom umení, je jednoduchosť.

Menej farieb, silné čierne linky, ale zachovaná hravosť. Milujem tetovať dizajny, ktoré vyzerajú ako nakreslené deťmi. Čím som staršia, tým mám radšej jednoduchosť, úprimnosť a nevinnosť malých detí. Ich predstavivosť a kreativitu. Toto je umenie, ktoré práve v tento moment tvorím.

Zdroj: IVANA TATTOO ART

Ako sa o takéto farebné tetovanie starať?

Najlepšie je používať zinkový krém (ten odráža slnečné lúče) alebo sunblock (aspoň 50-tku). Čím viac si na slnku ☀️ bez ochrany, tym rýchlejšie ti farby budú blednúť. Koža je celkovo živý orgán a tetovanie sa môže časom meniť.

Tvojimi klientmi bolo aj mnoho osobností. 👑 Kedy nastal kariérny zlom?

Známych umelcov som kedysi tetovala už v Austrálii, a potom v Amerike posledných 5 rokov. Myslím, že to všetko prišlo postupne. Tu v USA je oveľa ťažšie dostať sa k nejakej celebrite, pričom na Slovensku je to jednoduchšie. Predsa, Slovensko je malá krajina.

Kariérnych zlomov som mala niekoľko, vždy to bolo pre niečo iné. Veľké veci sa diali okolo rokov 2014 až 2016, kedy som povyhrávala prvé miesta na najprestížnejších tetovacích súťažiach po celom svete – New York, Paríž, Sydney, Taiwan, Šanghaj, Los Angeles a pod.

Ďalší obrovský zlom nastal v roku 2018, keď som prepísala históriu umenia – stala som sa prvou a jedinou ženou na svete, ktorej tetovanie bolo uznané ako dočasné výtvarné umenie a zapísalo sa do katalógu MACRO múzea v Ríme. Ako prvá žena som učila semináre ohľadne môjho umenia v krajinách, ako India, Kolumbia či Čína.

Mám pocit, že aj minulý rok sa diali veľké veci, kedy som sa začala viac prezentovať na mojich sociálnych sieťach a začala som „vyťahovať‘ hollywoodske celebrity, ktoré som tetovala. Média celosvetovo mali obrovský záujem vedieť viac, a vďaka tomu som mala množstvo rozhovorov a expozícií. Moja značka vďaka všetkým týmto udalostiam rýchlo stúpla na cene.

Spomenieš si na celebritu, z ktorej si bola vyslovene nervózna? Už to asi berieš rutinne, však?

Trochu nervózna som bola, keď som mala ísť tetovať Chrisa Browna. Ale bol to skôr taký zmiešaný pocit radosti. Chris je jedným z mojich obľúbených umelcov už veľa rokov, a tak som sa veľmi tešila na stretnutie s ním. Stále, aj teraz, sa nadchnem a poteším, keď mám nejakú celebritnú zákazku.

Zdroj: IVANA TATTOO ART

Ako vyzerá tvoj proces tvorby? Od telefonátu s klientom po nalepenie fólie na čerstvú kérku.

Klienti si ma môžu zabookovať cez e-mail, prípadne priamo na Instagrame. Mám asistentku, ktorá im pošle informáciu ohľadne objednávky a klient musí zaplatiť zálohu na to, aby dostal termín. Na objednávku vyžadujem 1-2 slová, čo si chce dať klient vytetovať, a vyžadujem tiež úplnú umeleckú slobodu v tom, čo tvorím. Takže to vyzerá tak, že podmienky si dohodneme vopred.

V deň termínu, keď sa vidíme osobne, doťukneme detaily. Ja na ľuďoch vidím farby 🌈 a podľa toho sa priamo na mieste rozhodnem, čo a ako budem robiť. Každý človek na mňa vyžaruje určitú energiu. Tetujem približne 5 hodín a na deň beriem iba jedného klienta. Nechcem mať nijaké iné rozptýlenia a venujem sa mu na 100 %.

Keď ukončím naše sedenie, klientovi vysvetlím, ako sa o tetovanie starať a zalepím mu ho. Používam špeciálnu fóliu, ktorá chráni čerstvé tetovanie a necháva sa na koži asi 3 dni.

Takže návrhy vopred vôbec neposielaš?

Nič vopred nekreslím, to som prestala robiť už asi pred 15-timi rokmi. Niekedy si naštudujem daný dizajn a pripravím si referencie, na základe ktorých pracujem. Mám rada daný moment, „tu a teraz“, no mám tiež rada vopred vedieť, čo budem robiť, aby som si spravila konekciu s dizajnom.

Príklad, keď idem na prechádzku, v hlave sa mi vynorí 15 verzií toho, ako môžem tetovanie urobiť a s tými nápadmi sa ďalej hrám. Keď uvidím klienta naživo, vďaka jeho energii vyberiem jeden z nich a zvyšok improvizujem už priamo na koži.

Zdroj: Dominika Kramerová

Je niečo, čo by si nikdy nevytetovala?

Myslím, že by som v prvom rade nevytetovala niečo, čo by ma nebavilo. A to môže byť čokoľvek.

Zvykneš aj sledovať potetovaných ľudí na ulici a v hlave komentovať ich kerky?

Určite si všimnem, ak má niekto krásne tetovania a veľakrát dám danému človeku kompliment. Mne osobne sa nepáčia tetovania na ženách, a už absolútne nie na prsiach alebo zadku. To sú najkrajšie partie ženského tela a tetovanie by mi pohľad na ne rušilo.

Je teraz nejaký trend? A má vôbec zmysel zaoberať sa tým, čo sa práve nosí?

V USA 🇺🇸 idú momentálne čiernobiele tetovania robené jednou ihlou. Takzvané „mikro“, alebo „single needle“. Tribal sa transformoval do „geometrických“ tetovaní alebo „heavy black“, ktoré sú tiež veľmi obľúbene. No myslím si, že vôbec nemá zmysel zaoberať sa tým, čo sa práve nosí.

Ľudia majú slobodu výberu, improvizácie a sebarealizácie. Mám rada, keď si dávajú tetovať niečo, s čím sú spätí a čo sa im hodí k osobnosti. Napríklad, ja by som si dala vytetovať niečo, s čím som vnútorne spätá, nie nejaké japonské tetovanie, ktoré mi nič nehovorí napriek tomu, že je to trend.

Kde čerpáš inšpiráciu?

Sám život je pre mňa obrovská inšpirácia. Všetko, čo je okolo mňa. A keďže mám rada krásu a dobrú energiu, vyhľadávam práve toto. Cestovanie je tiež úžasný zdroj inšpirácie, tak isto aj obklopovanie sa úspešnými, tvorivými a dobrými ľuďmi.

Povedzme, že sa chcem stať tatérkou aj ja – kde začať? Kurzy kreslenia, rovno kúpiť tetovaciu mašinu, alebo sa od niekoho učiť? Napríklad od teba?

Najlepšou cestou je určite nájsť si mentora, ktorý ťa to naučí. Ja pravidelne vediem tetovacie semináre, ktoré trvajú pár hodín, alebo aj dní. Záleží, či si nováčik, alebo už skúsený tatér. Odo mňa sa dá učiť všade na svete. Školenia sú pre mňa vždy úžasná skúsenosť a mentoring ma veľmi baví.

Pokiaľ niekto nemá túto možnosť, nemám nič proti tomu, ak si kúpi tetovaciu mašinku a „nacvičuje“ na kamarátoch. Veď ja som to robila tak isto. Nečakala som na nič. Teraz je však viac dostupných informácií všade na internete, je viac tetovacích štúdií, a je preto neporovnateľne ľahšie začať tetovať.

Zdroj: IVANA TATTOO ART

Máš nejaké tipy pre začínajúcich umelcov? Ako získať klientov alebo nastaviť cenu? Čo pomáha v budovaní osobnej značky?

Buť taký dobrý, že si neprehliadnuteľný! 👨‍🎨 Myslím si, že pre každého je to asi inak, no v prvom rade je to o autenticite. Musíš sa uistiť, že to, čo robíš, ťa baví a robí šťastným, a že to nerobíš iba pre peniaze.

Čo sa však týka ceny, je to podľa mňa hlavne o skúsenostiach, pridanej hodnote a originalite. Ak si začínajúci umelec, aj napriek krátkej praxi by si nemal zabúdať na svoju cenu. Tak isto, ak chceš mať vyššie nastavené ceny, tlač sa do prostredia, v ktorom sú peniaze. Napríklad, v dedine na východnom Slovensku asi nebudeš môcť brať toľko peňazí ako v Los Angeles.

Nájdi si prostredie, miesto či krajinu, ktorá podporuje tvoje vízie, sny a finančné ohodnotenie. A nezabúdaj na prezentáciu. Podľa mňa je dôležitá a oplatí sa na nej zapracovať.


Kto je Ivana Beláková?

Ivana Beláková, známa ako IVANA TATTOO ART, je považovaná za jednu z najlepších tatérok sveta a za svoje práce pozbierala množstvo ocenení. Kariéru odštartovala na Slovensku, kde sa narodila a vyrastala. Cestovala po celom svete, žila v Austrálii, Karibiku, na Novom Zélande, v Anglicku či vo Francúzsku, v súčasnej dobe býva a pôsobí v Los Angeles. Svoj jedinečný štýl pomenovala ako Funky colors, založila značku oblečenia ITA LOS ANGELES a je autorkou 2 kníh. Sleduj jej tvorbu na Facebooku, Instagrame alebo YouTube.


👉 Ešte viac šikovných žien nájdete na www.neviditelne.sk a pre inšpiráciu navštívte aj ich Instagram.