Pracovné ponukyFreelanceriFirmy
Inovačné štúdio Kiuub💡vás najskôr zaujme jedinečnou firemnou kultúrou, a potom moderným prístupom k riešeniu biznisových výziev svojich klientov. Šikovne prepájajú princípy Service Design metodológie a startupového mindsetu. Veľa cudzích slov? Žiadny strach, dvere má v Kiuube otvorené každý, kto má odhodlanie posúvať vpred seba, svoj tím aj služby na Slovensku.
Nedávno k sebe do tímu hľadali novú posilu na pozíciu UX Designer. Sme radi, že aj vďaka Pretlaku sa im podarilo nájsť dokonalý fit, Mateja Havránka. O celom procese sme sa okrem Mateja poprozprávali aj so spoluzakladateľom Adamom Brockom, ktorý má v Kiuube, okrem iného, na starosť aj hiring nových členov.
Ako vyzeral prijímací proces, prečo je motivácia alfou-omegou a čo to vlastne znamená Service Design?
Pretlak registrujem už od začiatku vašej existencie. Ako človeka pohybujúceho sa v kreatívnom svete ma zaujalo hlavne zameranie. Konečne sa na Slovensku objavil portál, kde si ľudia z marketingu, ale aj dizajnéri, developeri a ďalší kreatívci, môžu prelúskať relevantné ponuky práce. U mňa, ako dizajnéra, to bola teda jasná voľba.
Vyhľadávanie je super easy! 💪 Človek si vie jednoducho vyfiltrovať svoje požiadavky a už len listuje, čo ho najviac osloví. Detail ponúk je pekne prehľadný a aj odoslanie CV nemôže byť jednoduchšie. Jediné mínus, čo mi ako UX dizajnérovi chýba, je textové vyhľadávanie. Napríklad, ak chcem nájsť iba ponuky Kiuubu, nejde to tak ľahko a musím si pomôcť Googlom.
Mojou motiváciou bolo posunúť sa vpred v tom, čo robím, a čo ma zaujíma najviac, teda UX dizajn. Doposiaľ som pôsobil v reklamnej agentúre, kde bolo zameranie dizajnu trochu odlišné od mojej predstavy. Preto som sa rozhodol hľadať ďalej, čo je myslím si úplne prirodzený proces mladého človeka.
A prečo ma zaujal práve Kiuub? Ja som chalanov sledoval už dlhšie, takže štúdio a ich robotu som ako-tak poznal. Keď som teda zbadal ponuku otvorenej pracovnej pozície UX Designera, neváhal som. A vyšlo to. 🚀
Od prvotného e-mailu do podania rúk prešlo niečo cez mesiac. Proces bol zložený celkom zo štyroch kôl.
Po prvotnom e-maili som dostal odpoveď s pozvaním na video call (kvôli pandemickej situácii), kde sme sa s Adamom porozprávali o mojich skúsenostiach, predstavách a motivácii. Adam mi bližšie porozprával o fungovaní Kiuubu a pozícii samotnej. Bol to taký bežný pohovor, akurát vo veľmi príjemnej kamarátskej atmosfére.
Následne som dostal pomerne obsiahle skúšobné zadanie, na ktorého vypracovanie som mal celý týždeň. Po odovzdaní mi Adam e-mailom poslal krátky pozitívny feedback a pozvanie do ďalšieho kola – na prezentáciu vypracovaného zadania. Tá prebehla osobne v Kiuube pred užším tímom. Opäť to bolo veľmi príjemné stretnutie, aj keď som sa pri viacerých otázkach 🥊 zapotil.
Posledným kolom bol testovací deň, kde som sa zoznámil s novými kolegami a zase trochu hlbšie prenikol do fungovania firmy. Cieľom bolo už viac-menej len zistiť, či si sadnem s celým tímom po ľudskej stránke, keďže Kiuub je ako taká väčšia rodina. A vyzerá, že sme si sadli, pretože ma o pár dní na to čakal telefonát, že si ma chcú nechať.
Ja som odjakživa taký neposedný typ, ktorý so sebou nie je nikdy spokojný. Aj keď je to niekedy náročné, myslím, že práve toto je môj hlavný hnací motor. Nemám žiadne rituály, ani sa nevzdelávam toľko, koľko by som chcel. Za posledný rok-dva som sa však naučil jednu dôležitú vec – lepšie skĺbiť prácu a súkromie. A to je podľa mňa jeden z hlavných dôvodov, prečo sa mi, možno paradoxne, začalo viac pracovne dariť.
Akurát prednedávnom sme sa naše aktivity snažili jasnejšie a jednoduchšie definovať. Tak by som rovno použil pár výstupov. 🙂
Kiuub je inovačné štúdio, ktoré pomáha firmám zlepšovať ich služby, prípadne hľadať nové biznisové príležitosti. Pomáhame cieľovej skupine majiteľov, manažmentu alebo produktovým tímom. Ak je firma zacyklená a nevie ako ďalej, potrebuje zlepšiť svoje know-how a zručnosti, alebo primárne jej služby nefungujú tak, ako predpokladala, v Kiuube sa pozrieme na to, ako by sme jej fungovanie mohli zlepšiť.
No a toto celé im pomáhame robiť prepájaním startupového mindsetu a Service Design metodológie. Ide vlastne o súbor princípov, vďaka ktorým sa snažíme navrhovať služby s ohľadom na potreby a očakávania zákazníkov. Veľmi veľa času tiež venujeme práve pochopeniu a študovaniu našich zákazníkov, aby sme mohli prinášať zmysluplné inovácie, na ktoré budú reagovať pozitívne.
Sme mladá firma a robíme veci, ktoré nie sú úplne konvenčné. Neobsadzujeme klasické profesie s jasnou definíciou práce. Preto nás nezaujali tradičné portály. Hľadali sme skôr platformu, ktorá bude blízka „nášmu kmeňu“ a atmosfére v Kiuube.
Keď sme chceli nájsť ihlu v kope sena, potrebovali sme miesto, ktoré združuje cool, špecializované a zaujímavé pracovné ponuky v komunite, ktorej sme sami súčasťou. Náš tím je poskladaný z ľudí, ktorí boli projekťáci, majú marketingový background alebo sa venovali vlastným projektom. A keď sme videli, že Pretlak práve takéto typy jobov ponúka, bolo nám to sympatické.
Najčastejší hiring je zameraný na rolu Business Designera a aktuálne túto rolu aj obsadzujeme. Je taká naša flagship pozícia. Business Designer je univerzálny človek, povedal by som hustler, špekulant v pozitívnom slova zmysle, podnikateľ na prenájom a inovátor telom aj dušou.
Predstavuje kombináciu projektového manažéra a nejakej špecializácie v jednej osobe. Má buď marketingový background, vizuálne cítenie alebo je strategická duša. Nebojí sa rozprávať so zákazníkmi, rozumie dátam, vie ich získať, vyhodnocovať, interpretovať a navrhovať konkrétne riešenia.
Nedávno sme však hľadali práve UX Designera. Vzhľadom na to, že veľa produktov a služieb, na ktorých robíme, má presah do digitálu a sú komplexné, bolo pre nás obsadenie tejto pozície mimoriadne dôležité. Takýto človek rozumie užívateľom a zákazníkom, no zároveň má cit veci vizualizovať.
S tradičnými job portálmi sme mali skúsenosti len z predchádzajúcich aktivít, no v Kiuube sme ich nevyužili. Ani nás to nelákalo. Nevystihovali našu kultúru a prišli nám trochu skostnatené. Mali sme pocit, že aj tak cez ne nezískame relevantných uchádzačov, ktorých potrebujeme.
Štandardne nám funguje kombiácia nášho webu, vlastnej kampane cez Facebook či Instagram, a inzerovania cez Pretlak. Práve cez Pretlak sa k nám dostali desiatky uchádzačov. Vlastná kampaň je podobne silná, ak nie trochu silnejšia, keďže ju vieme lepšie zacieliť. 🎯
Skúšali sme však toho viac. Napríklad na Linkedin sme využili možnosť inzerovania otvorených pracovných pozícií, no nepadali nám z toho veľmi relevantné dopyty. Ozývali sa ľudia, ktorí boli zo strašne širokej geografickej oblasti a vôbec nám nepasovali. Takže od toho sme upustili. Linkedin teraz používame skôr v informačnej rovine – táto konkrétna pozícia je otvorená, prihlás sa alebo zisti viac cez tieto linky.
Povedal by som, že máme tri základné kvality, na ktorých staviame.
Prvou je silná tímová kultúra. Všetci sme na spoločnej vlne a máme také svoje osobné “prečo” – motiváciu, víziu a dôvod posúvať sa vpred. Záleží nám na tom, aby úroveň služieb na Slovensku mala nejakú kvalitu a štandard. Sme takí fajnšmekri a vidíme priestor na zlepšovanie.
Druhou výhodou je, že robíme zaujímavé veci s dopadom na koncového užívateľa. Čiže tú prácu, ktorú u nás človek urobí, za sebou vidí. Naše projekty sú dynamické, menia sa z týždňa na týždeň. Klientov máme od energetiky cez softvérové firmy, bankovníctvo, menšie startupy, firmy v logistike až po verejnú správu. Nuda preto nehrozí.
A po tretie, sme mladá firma, a preto sa veľa venujeme aj internému vzdelávaniu. 🎓 Máme nejakú predstavu o tom, ako chceme náš tím rozvíjať. Sami vnímame, že inovácie v komerčnom sektore sú ako vzdelávanie v osobnom živote. Ak chceš zostať konkurencieschopný, musíš sa rozvíjať aj po škole. Titulom to nekončí. Ak u nás prejdeš hiringovým procesom a fituješ do tímu, máš priestor rásť a rozvíjať sa.
Náš hiring je postavený štvorkolovo.
Prvé kolo je o tom, že ak nás zaujal životopis a motivačný list, voláme si alebo dáme rýchlu kávu. Motivačným listom sa lepšie zoznámime s víziami uchádzača a pochopíme, či funguje chémia. Nemusí byť formálny. Môže to byť aj e-mail, ktorý ozrejmí jeho “prečo”.
V druhom kole dostáva uchádzač zadanie, ktoré je reálne od klienta (samozrejme s upravenými informáciami). Chceme pochopiť, ako by sa popasoval s úlohou a ako nad zadaním rozmýšla. Tretie kolo je potom prezentácia vypracovaného zadania pred našim širším Kiuub tímom.
Posledné kolo je zamerané na kultúrny check. 🎮 Je to vlastne taký testovací deň, kde sa uchádzač zoznámi s tímom. Lepšie tak vidíme, ako je schopný pracovať v kolektíve a či pasuje do našej kultúry. Je to super aj z pohľadu uchádzača, pretože získa hlboký pohľad do projektov, stretne sa s kolegami a je zapojený do konkrétnych vecí. Aj on tak lepšie uvidí, či mu práca pasuje.
Často sa nám stáva, že uchádzači sú zbrklí a prehliadnu, že majú poslať aj zopár viet, prečo sa k nám chcú pridať. Práca, ktorú v Kiuube robíme, nie je úplne ten typ, že “hľadám si robotu, aby som mal robotu”. Mať svoje osobné “prečo” je pre nás alfou-omegou.
Daj si ten čas navyše a popíš nám, prečo chceš s nami pracovať. Čo si z toho chceš odniesť? Čo sa chceš naučiť? Čo vieš priniesť tímu a firme? A čo zo svojho know-kow odovzdáš klientom?
Nie každý však túto motiváciu správne pochopí a máme aj vtipné skúsenosti. Raz nám jeden uchádzač odpovedal, že “lebo ste v Trnave a ja tu bývam”. Čo myslíte, dostal sa do druhého kola? 🙂
Podobné články