Pracovné ponukyFreelanceriFirmy
Ako o sebe sami hovoria, v roku 2000 vznikol v Bratislave KOMPLOT, ktorého následkom je full servisová reklamná agentúra. A hoci majú klientov, ako napríklad Národná banka Slovenska, Baliarne obchodu Poprad, Banskobystrický samosprávny kraj, TOP-Farm, vinárstvo Berta či Kompot, na ocenenia si nepotrpia. Uchádzačov hľadajú raz za uhorský rok, pretože fluktuácia je u nich minimálna. A čuduj sa svete, v uhorskom roku 2022 našli hneď dvoch!
Všetkému. Vážne. Od dizajnu potravinárskych výrobkov, promo filmových projektov cez prípravy výstav a merchandisignu v Slovenskej národnej galérii až po kompletné politické kampane a konzultácie. Ako hovoria mladí, You name it, we did it.
Vieme, že Pretlaku už niekoľko rokov zhromažďuje ľudí zo všetkých kreatívnych smerov, či už hľadajúcich alebo ponúkajúcich prácu. Išli sme, doslova, najjednoduchšou cestou, pretože ak je niekto problematiky znalý či znalá, pláva práve v pretlakových vodách.
Grafických dizajnérov a grafické dizajnérky. Naši kolegovia a kolegyne sú u nás také spokojné, že sa nikomu nechce z dobre vymysleného komplotu odísť a naše grafické oddelenie sa pozvoľna rozširuje.
Nie. Aj tak sú všetci, ktorých hľadáme, na Pretlaku.
Nenapadá nám jediný dôvod, prečo by nechceli.
Robíme so širokým spektrom klientov a zadaní a žiadne dve úlohy nie sú rovnaké. Nového člena a členku tímu rýchlo zapojíme nielen do úloh, ale aj do kolektívu a, chvalabohu-žiaľbohu, aj do nášho hudobného vkusu a humoru. Aby tých niekoľko hodín denne, ktoré spolu strávime, bolo čo najpríjemnejších pre všetkých.
Jediný burnout, ktorý sme počas viac ako 22-ročnej existencie zažili, bolo ukončenie firemnej grilovačky prietržou mračien.
V kreatíve si nemôžete nalinkovať mantinely, pretože by ste sa začali opakovať a po druhom klientovi to mohli celé zabaliť. Baví nás dynamika, nové výzvy, nevšedné úlohy a úprimné odhodlanie. Pracovný pohovor do KOMPLOTu je rovnaký – uvoľnený rozhovor, na ktorom sa s uchádzačom a uchádzačkou bavíme o ich práci, o našej práci, o predstavách, ako by mal vyzerať produkt pre špecifického klienta. V uvoľnenej atmosfére rozhovor rýchlo skĺzne do otvoreného dialógu a obe strany rýchlo zistia, či je to matchy-matchy.
Aj keď nám ostane čas, nikdy sa nespýtame, kde sa vidí uchádzač či uchádzačka o 5 rokov, prečo práve naša firma, alebo ako pracujú pod tlakom.
Reálne zhodnotiť svoje aktuálne zručnosti a schopnosti. Potom sú uchádzač a uchádzačka lepšie zorientovaní nielen v tom, čo môžu agentúre ponúknuť, ale zároveň, aký posun im môže agentúra umožniť.
Andrej: Pretlak mi už dávnejšie predstavil môj strýko, ktorý sa taktiež pohybuje v dizajnérskom svete. Keďže som vedel, že Pretlak je portál pre kreatívcov, navštevoval som ho pomerne často až do osudného dňa, kedy som narazil na KOMPLOT.
Katka: Pretlak som sporadicky sledovala ešte počas školy, takže som dlhodobo vnímala túto platformu. Keďže je určená pre kreatívcov, zaujal ma koncept webu, prehľadnosť, jednoduchosť a zaujímavé pracovné ponuky. Pri efektívnom hľadaní práce nič viac nepotrebujem.
Andrej: Ponuku práce od KOMPLOTu som, popravde, našiel v ten deň náhodou. Nechtiac som sa preklikol na záložku s prácami, kde bola čerstvo pridaná. Keďže som vedel, kto sú, neváhal som ani sekundu. Celý proces bol veľmi jednoduchý a rýchly, spätnú väzbu som mal už nasledujúci deň. Ešte v ten týždeň sme si dohodli osobné stretnutie.
Katka: Späť mi reagovalo niekoľko spoločností, kde som vypracovala zadania a mala pohovory, ktoré dopadli dobre. Avšak, po skúsenostiach z praxe som bola viac vyberavá, a tak tento proces trval dlhšie.
KOMPLOT som sledovala už niekoľko rokov, preto som reagovala na pracovnú ponuku s vedomím, že budem mať aspoň zaujímavý pohovor s ľuďmi, čo dlhodobo produkujú veci tak, ako by mali vyzerať. Následne to bolo veľmi rýchle a komunikácia bola vždy pohotová a jasná.
Andrej: Prácu som chcel zmeniť najmä preto, lebo som chcel robiť, čo ma baví na full-time. Dovtedy som grafický dizajn robil iba popri predošlom zamestnaní. O KOMPLOTe som v minulosti počul samé dobré veci a sám som si spravil prieskum, napríklad o tom, akých majú klientov, alebo na akých projektoch sa podieľajú. Všetko, čo som zistil, sa mi páčilo, a tak som poslal svoje portfólio.
Katka: Pre mňa bol KOMPLOT jedným z toho najlepšieho, čo tu na Slovensku máme. Práca hovorí za nich, majú za sebou skvelé projekty. Veľa reklamných agentúr a kreatívnych štúdií zdôrazňovalo, že mám málo pracovných skúseností, čo ma zarazilo. Myslím, že práve to by malo motivovať zamestnávateľov. Aby si vychovali ľudí, ktorí budú následne u nich prosperovať, a tak aj dlhšie pracovať.
Samozrejme, to je veľakrát náročnejšie, pretože je nutné venovať danému jednotlivcovi viac času. Ľudia z KOMPLOTu si to však uvedomovali. Aj napriek tomu, že mám menej skúseností, ma prijali s otvorenou náručou. Okrem toho, neustále vytvárajú priestor, kde sa učím a mám možnosť napredovať.
Andrej: Výberový proces trval približne týždeň. Absolvoval som len osobný pohovor, na ktorom sme si vzájomne zodpovedali otázky a spoločne sme si prešli moje portfólio, kde som bližšie povedal o projektoch, na ktorých som pracoval. Potom som už len čakal na odpoveď.
Katka: Ak nerátam povinné karantény, tak to bol rýchly proces. CV s portfóliom som poslala počas pandémie, takže prvý pohovor bol online. Pár dní som čakala na odpoveď a po úspešne zvládnutých karanténach sme sa konečne stretli. Na osobnom pohovore sme riešili praktické záležitosti.
Andrej: Pre mňa je to určite ranná rutina. Krátka meditácia, zdravé raňajky a pohyb. Na ten by sme nemali zabúdať, keďže ako grafici veľa sedíme. Hneď potom si spravím jasno v deadlinoch a nastavím ciele na daný deň. Všetky tieto kroky ma naštartujú do dňa a s čistou hlavou a motiváciou sa môžem pustiť do práce.
Katka: Ako pri každej profesii, je nutné pestovať si neustálu snahu o to, aby človek rástol v akomkoľvek smere a skúšal nové veci. Je dôležité zostať zvedavým a snažiť sa vyhnúť komfortnému nastaveniu. Snažím sa reflektovať na každý deň a zhodnotiť, čo sa dalo spraviť lepšie, prípadne, kde som mohla poľaviť. Pretože vraj aj to je dôležité. Ale to sa ešte učím.
Podobné články