Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Rozhovory

Keď sme videli nápis Slovakia, skoro sme odpadli ~ Zlaté levy z Cannes, Monika a Jakub

Aneta Marcely, 28.6.2022

Len pred pár dňami sa vrátili z Cannes Lions, takzvaných Oscarov svetovej reklamy. Podarilo sa im niečo, čo sa za celú históriu slovenského marketingu nepodarilo nikomu. Monika Farkašová a Jakub Svetlík si domov odniesli zlato v kategórii Media. Gratulujeme, levy! 🦁

My sme ich hneď prepadli otázkami a boli neskutočne úžasní, lebo odpovedali fakt hneď. Hádam ešte v lietadle cestou z Cannes. Výsledkom je exkluzívny rozhovor o ich ceste, zážitkoch, ale aj cateringu. Boli chlebíčky?


Bezprostredné dojmy z Cannes Lions – aké to bolo?

Dvojhlasne: Benger!

Monika: …ale nie, aby sme to aj nejak rozvili. Bol to skvelý týždeň nabitý inšpiráciou, ale aj priateľstvom. Tento ročník totiž povyhrávali neuveriteľné slovenské talenty, s ktorými radi trávime čas, plus sme mali možnosť networkovať s najväčšími hlavami aj z iných štátov.

Jakub: Byť v Cannes je vždy týždeň odtrhnutý od každodennej reality. Každý deň zažijete alebo uvidíte niečo, čo vo vás vyvolá extrémny drive robiť po návrate domov svetovú reklamu. Tento rok nebol iný. Kopa inšpirácie, prednášok s top spíkrami z celého sveta a kvantum nadšencov kreativity. Milujem to tam.

Aký najväčší highlight si odtiaľ odnášate? Catering 🍍 bol dobrý? 

Monika: Každý deň prekonal ten predchádzajúci. Od inkluzívnej párty, eventu na jachte cez známe osobnosti na stage-i až po moment, kedy sme si išli prevziať cenu a zistili sme, že sedíme vo VIP-ke s najoceňovanejšími kreatívcami na svete. Čerešničkou bolo, že pár minút pred nami si cenu LionHeart preberala Malala, ktorá v roku 2014 získala Nobelovu cenu za mier. Toľko bizarných momentov.

Jakub: Preberať si zlatú medailu na pódiu v sále s kapacitou 2 300+, kam si chodia na ten istý stage pre cenu najoceňovanejšie agentúry a kreatívci na svete je highlight, na ktorý sa len tažko zabúda. A catering 7/10, chýbali chlebíčky.

Kde ste boli, keď ste sa dozvedeli, že ste naše prvé zlaté levy ever a aké boli prvé reakcie?

Monika: v Putike. 😀 S Kubom sme extrémne súťaživé typy, takže sme fakt, fakt, fakt chceli vyhrať, a preto sme si vyhlasovanie streamovali priamo tam a modlili sa, nech to vyjde. Keď sme videli nápis Slovakia, skoro sme odpadli.

Jakub: Veľmi cením aj support od našich kolegov a kamošov. Sekundy potom, čo nás vyhlásili, neustále horel messenger a directy s gratuláciami. Ste super, díky! ♥️

Už sa vám aj hrnú nové pracovné ponuky? 

Dvojhlasne: Haha, top secret. 

Zdroj: Monika a Jakub

Poďme sa vrátiť do kreatívnej noci, keď ste makali na zadaní Gua Africa. Aký bol proces kreovania idey?

Monika: Formu, a teda LEGO ako media nosič, sme mali vymyslené vcelku rýchlo. Potom sme však mali svoje “ups and downs and downs” a chceli sme ideu mnohokrát za večer zmeniť. Vždy sme sa však vrátili späť, nadýchli sa a pokračovali v kreovaní. Toto je za mňa najťažšie – veriť, že nápad má potenciál.

Jakub: Monča mi ešte o polnoci volala, že či nejdeme vymyslieť niečo úplne, úplne nové. Som nekonečne rád, že sme sa hecli a dokončili to, čo sme mali rozrobené. Bola to hrozná drina, ale nakoniec to vypálilo 🚀 nad očakávania.

Vyhral hneď prvý váš nápad, alebo to bol výsledok dlhého brainstormovania a pokusov/omylov?

Monika: Tento konkrétne bol jeden z prvých. Ja osobne začínam prieskumom o téme, o problémoch s ňou spojených. Tvorba idey potom ide už ľahšie.

Ako ste na zadaní pracovali – spolu offline, či online?

Monika: Už sme si zvykli pracovať aj spolu, aj nadiaľku, keďže sme rozlietaní 🛸 kade-tade. Na brainstorming sa snažíme byť vždy spolu, aby sme sa vedeli dopĺňať. Tento raz to bol taký mix, a aj keď sme boli online, posielali sme si minútové hlasovky o tom, ako idejku ešte vylepšiť.

Prečo práve idea s LEGO panáčikmi?

Monika: Strategicky dávala najväčší zmysel zo všetkých smerov, ktoré sme zvažovali, a to hneď v niekoľkých bodoch: globálny charakter, masová cieľovka, extrémne pozitívny sentiment a ich primárna CSR stratégia, ktorá sa už teraz zaoberá edukáciou detí. Proste win-win, a ani sme o tom na začiatku nevedeli.

Jakub: Hlavne je to celé veľmi jednoduchá a funkčná mechanika. Žiadne prehnané vysvetľovačky. Twistnutie najikonickejšej hračky na darovacie médium. Výrazný board a trefný názov kampane. Bum.

Aj ste na prácu dostali nejaký priamy feedback od ľudí z fachu? 

Dvojhlasne: Feedback si najčastejšie pýtame až tesne pred odovzdaním, alebo po odovzdaní, pretože sa nám mnohokrát stalo, že nás názory druhých domotali. Samozrejme, extrémne si ceníme každý názor od skúsenejších kolegov. Najviac nás baví, keď vidíme, že nápad po prečítaní sami rozpracovávajú a snažia sa ideu rozohrať ešte viac.

Bol to váš prvý ročník súťaže, alebo ste sa už niekedy zúčastnili?

Monika: Súťažila som už kedysi v USA kole a minulý rok v tom našom, Slovenskom, kde som získala s Peťom Danadom bronz a tuto s Kubom 🏆 zlato.

Jakub: Národné kolo som vyhral štyri roky po sebe, avšak kvôli pandémii som minulý rok do Cannes ísť nemohol a súťažili sme online. O to viac ma teší, že tento rok to takto pekne vyšlo so všetkým, čo k tomu patrí.

Zdroj: Monika a Jakub

Odkiaľ sa poznáte a prečo ste práve vy dvaja vytvorili team?

Monika: Poznáme sa už roky, zo školy. Naša známa nám vtedy povedala, že vy ste takí kreatívni, choďte spolu súťažiť, a odvtedy sme to skúšali v rôznych ročníkoch YL, ale napríklad aj pre medzinárodný Ad Age. Okrem toho, že sme teammates, sme s Jakubom aj skvelí priatelia a dokážeme sa hodiny a hodiny rozprávať o reklame. Akonáhle vyjde nejaká svetová kampaň, hneď si posielame linky. Zároveň sme asi aj najväčšími kritikmi práce toho druhého. Vždy sa snažíme dať si feedback na nápady, aj keď pracujeme v konkurenčných agentúrach. Posúva nás to vpred.

Jakub: Amen. 🙏

Tí, čo ešte len zvažujú, že to skúsia, prečo do toho ísť? A čo by ste poradili ďalším mladým levom, aby uspeli?

Monika: Neváhajte! V tejto súťaži je najdôležitejšia idea, nepotrebujete byť top grafik/čka ani mať namakané portfolko. Ide o to, či dokážete nájsť originálny pohľad na vec. A čo poradiť iným tímom aby uspeli? Prelúskajte sa stránkou lovetheworkmore.com, hľadajte patterny úspechu a učte sa od najlepších.

Jakub: Young Lions ma za tie roky toho neskutočne veľa naučil. Tým, že ste obmedzení na 24 hodín, ste donútení rozmýšlať a pracovať oveľa efektívnejšie. Hľadať a vybrať ten najlepší insight a ideu. Ste nútení zaťať zuby a nevzdávať sa, pretože máte vidinu výhry a svetové kolo v Cannes. Táto súťaž je jeden z najväčších motivátorov, z ktorej skúsenosti si potom prenesiete aj do každodenného pracovného života v agentúre, za čo som velmi vďačný.


Kto sú Monika Farkašová a Jakub Svetlík?

Monika má za sebou skúsenosti z domácich aj zahraničných reklamných agentúr. Pracovala v New Yorku či Miláne, aktuálne pôsobí ako Strategist v dotcom Advertising. Založila aj známu platformu Ne_viditeľné na podporu žien v kreatíve. Jakub pôsobí ako Associate Creative Director v top slovenskej agentúre Istropolitana Ogilvy. Obaja majú za sebou niekoľké ocenenia z domácich aj medzinárodných súťaží kreativity.

O Young Lions Slovakia

Účasti v medzinárodnom kole súťaže Young Lions Competitions, ktoré je súčasťou prestížneho reklamného festivalu Cannes Lions predchádza národné Young Lions Slovakia. Práve víťazstvo v národnom kole súťaže mladých reklamných profesionálov do 31 rokov slúži ako nominácia do medzinárodného kola.

Organizátorom národného kola súťaže Young Lions Slovakia je spoločnosť Ad Awards Association, s.r.o., ktorá je reprezentantom prestížneho reklamného festivalu Cannes Lions na Slovensku, Klub reklamných agentúr Slovenska, ADC Slovakia a odborný mesačník Stratégie.

Cieľom súťaže je podpora mladých profesionálov a tvorcov z oblasti reklamy, marketingu, PR, umenia a dizajnu. Víťazným tímom v jednotlivých kategóriách (DESIGN, DIGITAL, FILM, MARKETERS, MEDIA, PR, PRINT) sú organizátormi a partnermi súťaže hradené registračné poplatky za účasť v medzinárodnom kole súťaže a náklady na ubytovanie, letenky a vstup na festival Cannes Lions.Okrem zlatého tímu v kategórii MEDIA sa skvelý úspech podaril aj tímom v kategóriách FILM (Katarína Chudá a Martin Luther)) a MARKETERS (Ivana Viteková a Ivana Masarovičová), kedy obe súťažné dvojice získali shortlist, t.j. ich práce sa umiestnili v TOP 6 najlepších prác danej kategórie. Celkovo súťažilo v medzinárodnom kole 438 súťažiacich z viac ako 60 krajín/lokalít sveta. 


Doposiaľ najväčší úspech slovenskej reklamy sa podaril aj vďaka finančnej podpore partnerov kategórií: ČSOB (MEDIA), Heineken Slovensko (PRINT), Telekom (MARKETERS), Slovenská sporiteľna (PR), Asociácia mediálnych agentúr (DIGITAL), Klub reklamých agentúr Slovenska (DESIGN, FILM).