Pracovné ponukyFreelanceriFirmy
Zdeno Fedeš je zakladateľom personálnej agentúry Ahoy Career, v ktorej uchádzačom pomáhajú nájsť si dobrý job, napríklad vo Varšave alebo v Krakove. Ako môže vyzerať práca pre známu medzinárodnú spoločnosť? Prečo mnoho mladých Slovákov odchádza do Poľska a aké výhody to ponúka? O tom, aj o mnohom ďalšom sme sa porozprávali v dnešnom rozhovore.
Chcel som sa vybrať iným a o niečo netypickým smerom, ako je zvyčajne vo zvyku. Moja prvá skúsenosť s Poľskom začala na študijnom pobyte Erasmus. Nakoľko sa mi vo Varšave veľmi zapáčilo, hneď som si aj začal hľadať prácu. Podarilo sa mi pracovať pre zatiaľ jediný poľský unicorn 🦄 Docplanner. Začínal som, keď nás bolo asi 50, pričom dnes majú officy po celom svete a zamestnávajú takmer 2 000 ľudí. Bola to vynikajúca pracovná skúsenosť, a to aj vzhľadom na vek. Mal som vtedy 23/24 rokov.
Mal som tú možnosť supportovať reklamné agentúry na Slovensku ako ich Agency Development Manager. Mojou úlohou bolo pomáhať im s new businessom v prepojení na nasadzovanie Google produktov do komunikácie pre ich klientov. V priebehu troch rokov som pracoval s agentúrami, ako PS:Digital, Daren Curtis, Zaraguza, UI42, Ideamedia, Volis International, Invelity a mnoho mnoho ďalších.
Do konca života nezabudnem na moju prvú prácu pre už spomínaný Docplanner. Človek prvýkrát videl, ako si ho vie niekto za prácu vážiť a vie to aj oceniť. Vtedy som si všimol, že v Poľsku 🇵🇱 je problém nájsť šikovných ľudí hovoriacich našim jazykom. A navyše takých, ktorí majú chuť sa predierať kariérou v zahraničí, pritom využívať “len svoj rodný jazyk” a mať stále hlavu na krku. Začala sa teda formovať myšlienka, že ak som takto mohol začal ja, vedeli by tak začať mnohí iní mladí Slováci.
Je o nás enormný záujem! Poľský trh práce je špecifický v tom, že tu sídli veľký počet globálnych spoločností. Budujú si svoje centrály pre Európu a z nich riadia rôzne biznisové procesy. Preto firmy vo svojich radoch potrebujú aj zamestnancov s našim jazykom.
Konkrétne Slovákov Poliaci milujú. Vnímajú nás ako susedov. Väčšina z nich zbožňuje naše hory, pivo 🍺 a termálne kúpaliská. Ešte sa mi nestalo, aby sa Poliakovi nevyčaril úsmev na tvári akonáhle zistil, že som Slovák a žijem práve tu. Naša slabina je tá, že máme predsudky smerom k Poľsku, ktoré sú podľa mňa často nadhodnotené médiami a nepravdivé.
Aktuálne máme najväčší podiel marketingových pozícií. Supportujeme tri rôzne Google projekty a jeden projekt pre najväčšiu sociálnu sieť. Veľakrát máme zakázané navonok komunikovať názvy klientov, za spomenutie však určite stoja značky, ako Answear, H&M, Uber, Shell, Revolut, Westwing, Eservice, Beliani alebo sieť LPP, pod ktorú patrí napríklad Reserved, Cropp, House, Mohito či Sinsay.
Focusujeme sa hlavne na mladých ľudí, ktorí sú po škole 🎓, alebo majú za sebou jednu až dve pracovné skúsenosti. Hľadáme uchádzačov, ktorí chcú zažiť niečo netypické a nazbierať skúsenosti v medzinárodných spoločnostiach. Vďaka tomu sa ich trhová hodnota rapídne zvýši a vo finále budú v očiach našich globálnych spoločností ďaleko viac žiadaní.
Znalosť poľštiny pritom nie je potrebná. Poliaci majú vynikajúcu úroveň angličtiny a väčšinou sa používa aj v internej komunikácii v práci. Každopádne, naše jazyky sú veľmi podobné a po mesiaci už každý gada po polsku.
Najväčšími výhodami je práca s globálnymi klientmi a v medzinárodnom obchode. Vo Varšave a v Krakove je veľa korporácií, čiže núdza o multikultúrne prostredie nie je a nikdy nebude. Zaujímavosťou je, že Slováci majú veľký input hlavne v biznis centrách vo Varšave, nakoľko veľké percento výškových budov je tam práve vďaka HB Reavis.
Ďalšie rozdiely sú tie, že 90 % našich klientov hradí uchádzačom náklady na cestu do Poľska. ✈️ Zaplatia letenku, hradia ubytovanie na prvé dva až tri mesiace a niektorí priplatia aj bonus za presun. Pokiaľ nedovŕšiš 26. rokov, v Poľsku neplatíš daň z príjmu, štátu odvádzaš len 11 %. S pracovnou zmluvou navyše dostaneš plne hradenú sociálnu a zdravotnú poisťovňu. Naši kandidáti vďaka tomu bežne ušetria 200 až 400 eur mesačne.
Celkovo som tiež názoru, že Slovák v Poľsku dostane oveľa väčší priestor a dôveru ako v našich spoločnostiach. Poliaci si vedia prácu svojich zamestnancov viac vážiť. Kandidátom sa však snažím vysvetľovať aj to, že hoci pracujú v cudzej krajine, stále pracujú na slovenskom trhu. Majú tak reálny impact na to, čo sa doma deje. Nezmeníme vládu, nezmeníme spôsob života u nás doma, ale môžeme určovať smer, akým sa biznisovo uberáme.
Skúsenosti vie uchádzač rýchlo zúročiť. A to nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom prostredí. Dosť často sa stáva, že samotný brand zamestnávateľa sa s ním vezie celú kariéru a boostuje mu CVčko.
Zbaliť si kufor a dohodnúť si termín, na ktorý ti má firma kúpiť letenku. 😀 Proces je veľmi jednoduchý. O všetko sa bude starať tvoj budúci zamestnávateľ. Bookne spomínanú letenku, poskytne ubytovanie a v práci ťa privíta Buddy, ktorý ťa bude sprevádzať prvé mesiace a pomôže ti zabehnúť sa v procesoch.
My v Ahoy Career zas uchádzačom pomôžeme registrovať sa na všetky potrebné úrady a tiež nájsť dlhodobý prenájom. Bežne sme s kandidátmi v kontakte aj po nástupe do práce. Veľmi dobre vieme, aké je to začínať v novom prostredí, navyše v zahraničí. Vo Varšave aj v Krakove sú však veľké komunity Slovákov a Čechov, aklimatizovať sa nie je problém.
Aktuálne je takmer každá pracovná ponuka remote. Ale je to trochu špecifické. Pracuje sa pre korporáty a tie ťa nemôžu nechať na Slovensku s poľskou zmluvou. Je nutné byť istý čas na území Poľska, ukázať firme, že vieš pracovať aj na diaľku a časom si remote pýtať.
Naši klienti aktuálne pracujú v dvoch rôznych modeloch. Dlhodobý home office, ale na území Poľska, alebo hybridný model, kedy časť z mesiaca pracuješ v office a zvyšok z domu. Registrujem však, že takmer každý náš klient redukuje počet miest v office, nakoľko tým znižuje náklady a vychádza v ústrety očakávaniam, ktoré kandidáti majú.
Spomeniem dve. Prvá, Junior Digital Marketing Sales Representative, je špecifická v tom, že pracuješ na projekte pre najväčší vyhľadávač na svete a priamo s existujúcimi inzerentami. Ak by som mal zhrnúť pozíciu do jednej vety, bola by nasledovná: Prierez strategy consultingu založený na Google produktoch s cieľom priamej implementácie u daného klienta.
Druhá je pozícia Junior Data Reviewer a ide o prácu s dátami, ktoré sú pridávané na už spomínanú známu sociálnu sieť, kde v značnej miere pracuješ s contentom. Obe pozície sú juniorné, avšak naši klienti ti v nich rovno odovzdajú svoje know-how. 💪
Podobné články