Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenník#Neriešime

Rozhovory

V tíme oceňujem najmä no bullshit prístup ~ Andy Skok z Vacuumlabs

Tomáš Nagy, 20.2.2022

Zdroj: Boris Németh

S Vacuumlabs je prakticky od jeho začiatkov a nikto mu nepovie inak ako Andy. Od čias študenta 🙋‍♂️ Matfyzu rástol spolu s firmou, stále ho však bavia výzvy a radšej ide do menších a dynamickejších projektov. V súčasnosti preto ako CTO vedie spoločnosť Trama, ktorá sa venuje komplexnej ochrane duševného vlastníctva. O tom, aké boli jeho začiatky, čo si na Vacuumlabs cení najviac a aký je podľa neho ideálny kandidát do jeho tímu nám porozprával Andrej Skok.

Čo ťa priviedlo do  Vacuumlabs?

O Vacuumlabs som najprv nič nevedel, v tom čase ho tvorili len štyria či piati ľudia – jeden učiteľ z Matfyzu, dvaja ľudia, čo z Matfyzu odišli a dvaja moji kamaráti, ktorí tam robili na part-time. Tesne pred Vianocami 2014 sa na mňa jeden z nich obrátil, či by som k nim nechcel ísť robiť nejaké webové 💻 aplikácie. 

Bola škola dobrým základom pre tvoju kariéru?

Nikdy som nerazil názor, že škola má človeka na prácu pripraviť úplne, na Matfyze to v podstate ani nebolo možné. Tá škola viac-menej pripravuje na akademickú dráhu – na prácu softvérového inžiniera pripravujú iné odbory. Matematika aj teoretická informatika boli super, ale zdalo sa mi prirodzené obzerať sa aj po reálnych skúsenostiach, keďže po takmer štyroch rokoch som už niečo vďaka škole o tomto fachu vedel.

Ako teda vyzeral tvoj prijímací ✍️ proces a prvé dni vo Vacuumlabs?

Aj keď ma do Vacuumlabs oslovil spolužiak, nevedel som s kým, za koľko a ani čo budem vyvíjať. Veril som len ľuďom, čo ma tam zavolali, takže to bol úplný punk. Na osobný pohovor ma zavolal Samuel Hapák do budovy na Námestí SNP v priestoroch OD Dunaj a pamätám si, že to bolo 23. decembra.

Vstupným pohovorom bola algoritmická úloha, čo bola pre mňa jednoduchá vec. V roku 2014 – 2015 začal boom mobilných aplikácií, preto som vedel, že tam nejdem programovať nejaké mikroprocesory. Firma najprv fungovala ako coworking. Keď som tam vošiel, nevedel som, kto je kto, a keďže som poznal iba Tomáša Kulicha (bývalý CTO Vacuumlabs), tak som prišiel za ním a vravím mu: “ Tomáš, ja tu mám od dnes pracovať.” On na to: “Fajn a čo vieš robiť?” Ja som niečo odpovedal a on mi dal nejakú prácu.

Onboarding trval tak 60 sekúnd a začal som (úsmev). Mesiace sme boli natlačení v office ako sardinky a jedli sme snáď len boloňské špagety.

Tím Vacuumlabs pokope

Zaúčal si sa dlho alebo si sa hneď dostal k zaujímavému projektu?

Vyvíjal som sa simultánne s firmou. Vedel som, že v poslednom ročníku výšky už chcem vyvíjať produkty na full-time. Tým pádom som bol jediný človek spomedzi tých mladých, ktorému mohli dať na starosť väčší a dynamickejší projekt, pretože part-timeri horšie obhospodária niečo, kde klient vyžaduje prítomnosť 8 hodín denne.

Rok sme teda robili na projekte aplikácie pre Slovak lines a tam sa ukázalo, že ho viem uchopiť a dotiahnuť do podoby, aby sa dal ponúknuť zákazníkovi. Na tom projekte som pracoval sám a myslím, že firma na mne najviac oceňovala moju samostatnosť. Hneď po štátniciach som začal robiť developera pre firmu ✈ Kiwi, kde sa dalo veľmi rýchlo profesne rásť – v priebehu mesiacov a rokov na senior developera a potom až na tech lídra.

Bola to firma, ktorá mala vtedy už rozvinuté developerské štruktúry a vysoko miliónový ročný obrat, vlastných tech lídrov a vlastné tímy. 

Chcel si vo Vacuumlabs zostať aj po škole len kvôli klientom alebo kvôli celkovému prostrediu?

V polovici roka 2016 som zoštátnicoval a vo Vacuumlabs sme ostali po škole viacerí kamaráti. Aj to u mňa rozhodlo. Naozaj skvelá partia ľudí, ktorí boli odborne dobrí aj na škole a nenašiel som dôvod tieto vzťahy prerušovať, v tomto to tu nemá chybu. Vyhovoval mi aj nárast zodpovednosti a celkovo propozícia, ktorá nastala. Práve počas práce pre klienta Kiwi som sa veľa naučil – a to vďaka tomu, že mala mnoho odbočiek. Človek napríklad vyberal kandidátov na spoluprácu, a venovali sme sa tiež pre-sales – to bola veľká škola, ktorú mi dal Matej Ftáčnik. Byť súčasťou Vacuumlabs bolo pre mňa aj o celej škále side-skillov a nohu sa dalo vložiť do mnohých dverí, v ktorých sa dalo niečo nové naučiť. Na Kiwi ma bavilo, že nás klient bral ako svojich vlastných a mali sme možnosť pracovať s dostatkom voľnosti. 

V čom sa ti páči prijímací proces vo Vacuumlabs?

Výber vhodných kandidátov vo Vacuumlabs je super v tom, že si stabilne drží svoju kultúru, a podľa mňa je dobré, že v ňom nenastala revolúcia, ale evolučné kroky.

Zoznam kandidátov sa značne rozšíril o tých mimo matfyzáckych kruhov. Aj my sme sa naučili klásť lepšie otázky a nehodnotiť kandidáta na základe jednej algoritmickej úlohy, ale sledovať širší záber skillov. Stále ale očakávame veľmi dobré abstraktné myslenie a nadanie na riešenie problémov.

Za sedem rokov je ten posun jednoznačný v tom, že sa k nám už ľudia hlásia sami, firma má meno, reklamu. Prichádzajú k nám jednotlivci, čo sa naučili programovať sami, ľudia z iných krajín. Prichádzajú taktiež s väčšími praktickými skúsenosťami. Osobne mám teraz napríklad oveľa väčšie pochopenie a rešpekt k ľuďom, ktorí neprešli univerzitou, desať rokov robili ťažké inžinierske rozhodnutia, veľa sa pri tom naučili a sú v tom skvelí. Snažím sa zistiť to, čo tí ľudia vedia, nie to, čo nevedia. 

Zdroj: Vacuumlabs

Ako hodnotíš svoj 5-ročný projekt a prečo bol čas posunúť sa ďalej?

Keďže išlo o spoločnosť, ktorá predávala letenky, tak tento projekt aj vzhľadom na pandémiu skončil. Vacuumlabs si za ten čas prešiel evolúciou a firma sa začala špecializovať na fintechové riešenia. Rád pracujem na dlhodobejších projektoch a rád vidím dôsledok svojich rozhodnutí vo väčšom časovom horizonte.

Vo veľa veciach som bol aj čoraz bližšie k vedeniu a mal som možnosť robiť v rámci procesu finálne rozhodnutia. 

Prečo si teda začal robiť na projekte, ktorý treba štartovať takmer od začiatku?

Svoju kariéru momentálne nevidím vo vrcholovom manažmente, kde sa staráš o projekty, na ktorých pracuje 200 – 300 ľudí. Priznám sa, že presun do Tramy bol spôsobený aj tým, že mi trošku chýbali tie punkové začiatky. Začal som tam obdobným spôsobom, ako pri mojom prvom projekte vo Vacuumlabs  – odchádzal z tímu jeden chalan a opýtal sa ma, či by som nechcel viesť týchto ľudí pár hodín týždenne.

Postupne som sa do toho začal namáčať a baviť sa o tom s Tomášom Kulichom. Chcel som robiť niečo 🚀 ambiciózne, dynamické, mať zodpovednosť, viesť hoci aj menší tím, ale agilný, nadšený pre vec, s ťahom na bránku a s cieľom “poďme niečo znova vybudovať, niečo nové, niečo vlastné”.

O legaltech som pred Tramou až tak veľa nevedel, a aj spoznávanie tejto domény je jedna z vecí, čo ma baví najviac. Nepoznať doménu je veľký hendikep, ale právnický tím je pre mňa veľkou oporou a pomaly sa do toho dostávam. 

Aké predpoklady má mať človek, ktorého by si si vybral k sebe do tímu?

Ak uvažujem nad tým, koho by som do tímu zobral, veľmi si cením – a nie je to úplne samozrejmé – človeka s istou mierou disciplíny. To napríklad znamená, že dopredu oznamuje svoju neprítomnosť, chodí včas na meetingy, je na nich aktívny, dáva na nich pozor, nepoužíva žiadne zbytočné výhovorky, jednoducho no bullshit. 💪

Tiež by som chcel, aby bol ten človek nadchnutý pre produktovú prácu. Čiže produkuje kód najvyššej kvality, ale zároveň je nadchnutý pre produkt, ktorý vyvíja. Netvorí kód čisto preto, aby bol krásny (aj keď taký kód vždy rád vidím), ale preto, že ním vie pomôcť ľuďom.

Môže vytvoriť niečo, čo môžu používať, niečo, čo dokáže zjednodušiť ich život, umožniť prístup k službám, ku ktorým doteraz prístup nemali a tak ďalej. Jednoducho zdravý inžiniersky prístup. Nehovoríme o tom, ktoré kladivo je krajšie, ale jednoducho ho vezmeme a použijeme.

Samozrejme, vítaná je istá dávka skúseností – najmä v otázke rozhodovania, ako aj uvedomovanie si dôsledkov rozhodnutí, ktoré človek robí. 

Zdroj: Vacuumlabs

Čo vie zase na druhej strane kandidátovi ponúknuť Vacuumlabs?

Do veľkej miery vie zabezpečiť to, že bude spolupracovať s ľuďmi, ktorých som tu teraz popísal. Ak spĺňa tieto predpoklady, neocitne sa v tejto firme sám. Je tu plno ľudí, od ktorých sa dá veľa naučiť – minimálne polovica ľudí z Vacuumlabs by sa teraz mohla zdvihnúť a Google by ich prijal k sebe, pričom vieme, že ich tam aj aktívne volá.

Hovorí sa, že „At work you should either learn or earn“ a tu sa podľa mňa dajú robiť obe veci naraz. To je tá ideálna kombinácia. Stále je to tu dosť flexibilné a rozhovory na rôzne témy nie sú tabu. Pracovať s väčším počtom ľudí už treba procesne, ale sú to zmysluplné procesy.

Sú podľa teba pre uchádzačov dôležité aj benefity, ktoré Vacuumlabs ponúka?

Moja manželka robí v slovenskom zdravotníctve a pred ňou naše benefity radšej ani nespomínam (úsmev). V rámci IT na Slovensku sme určite nadpriemerní. Je tu nadštandard a nič tu podľa mňa nechýba. Väčšina ľudí vo firme si napríklad uvedomuje, že robiť dlhšie neznamená spraviť viac. Skôr je to presný opak.

Dobre odvedená práca a mentálna kapacita je pre väčšinu ľudí 4 – 6 hodín denne. Základom je dobrá synchronizácia a to, že sa to dá, považujem za veľmi dobrý benefit. Ak sa chce niekto doobedu trikrát v týždni venovať svojim deťom, dá si to do kalendára, my to rešpektujeme a vieme, že vtedy nie je k dispozícii.. 

Na čom konkrétne v Trame pracujete?

V skratke – chceme sa stať jednotným miestom na poskytovanie služieb na ochranu duševného vlastníctva a dodatočné služby k tomu. Chceme byť one-stop shop for your brand protection

Zaujal ťa príbeh Andyho Skoka? Do Vacuumlabs stále hľadajú ľudí ako je on. Prijmi rovnakú výzvu ako pred pár rokmi prijal Andy, prejdi ich testovačom a pridaj sa medzi slovenskú developerskú špičku, ktorá pracuje na fintechových riešeniach pre globálnych klientov.

👉 Aktuálne hľadajú: Software Engineer


Kto je Andy Skok?

Andy je pracuje ako CTO pre spoločnosť Trama, ktorá sa zaoberá registráciou ochranných známok a duševného vlastníctva. Vyštudoval teoretickú informatiku na Fakulte fyziky, matematiky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Andy väčšinou pracuje v Reacte, rád upratuje neusporiadané projekty a keď práve nepracuje, počúva slovenský hip-hop a číta knihy. 

Navrch stránky To top