Job offersFreelancersCompaniesPricing#nojudgement

Rozhovory

Drag Queen Miss Petty: Najpríjemnejšie by bolo, keby sa ku mne všetci správali úplne rovnako

Tomáš Nagy, 14.11.2022

Zdroj: Youtube.com

David Daniel alias Miss Petty je jednou z najvýraznejších postáv českej 💃 drag scény. Okrem toho je aj tvárou iniciatívy Pretlaku, ktorá bojuje za pracovné prostredie, v ktorom môže byť každý sám sebou. Aké sú jeho skúsenosti z rôznych zamestnaní a čím vie svojmu kolegovi či kolegyni pomôcť každý z nás?🌈


Ako dnes vyzerá tvoj bežný deň?


Záleží to od toho, či práve viac vystupujem alebo skladám nové 🎵 songy. Teraz som práve na prelome týchto dvoch období – pred pár dňami som mal posledný koncert šnúry v Brne a dnes si skladám moodboard na nové EP, ktoré by som chcel tvoriť cez zimu.

V čom je najväčší rozdiel v porovnaní s obdobím, keď si každé ráno vstával do „klasickej“ kancelárskej práce?


Teraz mám energiu robiť veci, ktoré mi prídu zaujímavé a niekam ma posúvajú. V predošlých zamestnaniach ma najviac ubíjalo, že som bol niekde, kde som robil niečo len preto, aby som zaplatil nájomné.

Zdroj: Youtube

S tým sa vie stotožniť veľa ľudí. Ty si to však mal ako drag queen asi ešte o niečo ťažšie.

Veď práve. Ľudia sa často bavili za mojím chrbtom. Na to som si už zvykol a až tak to neriešil. Keď som však robil v jednej kancelárii, ľuďom často prekážal len ten fakt, že robím niečo iné popri práci. Že sa tým pádom možno až tak nezapájam do tej ich korporátnej „family“ a nebavím sa s ostatnými pri obede o tom, čo som robil cez víkend. 

V inej práci som zažil aj úplný opak. Vedúca si ma zavolala s tým, že videla môj drag profil a nerozumie, prečo nie som taký energický 👏 aj v práci. Zarazilo ma, že v pracovnom prostredí po mne niekto chce, aby som bol viac gay. V niečom ma to rozosmutnilo ešte viac. Skrývať orientáciu som si časom zvykol, ale toto bol šok.

Vedel by si na základe svojich skúseností dať návod ostatným, čím by ľuďom ako si ty mohli uľahčiť prvý deň v práci?


Najpríjemnejšie by bolo, keby sa ku mne všetci správali úplne rovnako 🧡 ako ku komukoľvek inému. Nepotrebujem žiadne špeciálne zaobchádzanie, stačí rešpekt a dôvera od kolegov. Pekné je aj, keď sa ťa ľudia spýtajú, ako ťa majú oslovovať, ale ani to však nie je úplne nevyhnutné. 

Zdroj: Youtube.com

To znie dosť jednoducho. Prečo to stále nie je samozrejmosť?

Nie som žiadny sociológ, ale asi preto, že to ľudia vnímajú ako niečo cudzie. Neviem. Úprimne, toto je asi prvý rozhovor, v ktorom rozoberám svoj súkromný život a na niektoré otázky asi nemám odpoveď. A zároveň neviem na 100 % povedať, že sa už nikdy nevrátim do normálnej práce, a asi nechcem, aby potom na mňa niekto vytiahol niečo, čo som teraz povedal.

Skúsme to teda inak. Predstav si situáciu, že si o niekoľko rokov pôjdeš hľadať kancelársku prácu. Čo by už podľa teba vtedy malo byť inak?

Že už nikomu nepríde zvláštne, že mám za sebou nejakú drag tvorbu a nikto sa kvôli tomu so mnou nebude baviť inak, než s ostatnými. A že keď zas príde na ten obedový smalltalk, budem sa môcť s kolegami otvorene baviť o tom, čo ma zaujíma a kde som bol cez víkend. A že to nebude nič špeciálne. 🚀


👉 Viac o našom manifeste nájdeš tu.

🚀 A tu joby, v ktorých #NERIEŠIME