Job offersFreelancersCompaniesPricing#nojudgement

Aktuality

Neviete nájsť fit do tímu? Problém má až 76 % firiem, Pretlak má riešenie

Aneta Marcely, 21.5.2024

Máte problém nájsť dokonalý fit do vášho tímu? Neviete dlhodobo obsadiť špecifickú pozíciu? Recruitment proces trvá príliš dlho, je drahý a neefektívny? Nie ste v tom sami. Podľa štatistík medzinárodnej firmy Glassdoor má až 76 % zamestnávateľov veľký problém nájsť vhodných kandidátov.

Vaše starosti môže vyrieši náš moderný job portál s pracovnými ponukami z marketingu, dizajnu, kreatívy, IT a súvisiacich odvetví, ktorý funguje na trhu už od roku 2018. Pretlak totiž prichádza s novinkou, ktorá má v hiringu zamiešať karty.


Celý proces vybavíme za vás

Novinka je zameraná primárne na firmy, ktoré nemajú čas, skúsenosti či staff na hiring, no napriek tomu chcú do tímu získať najkvalitnejších ľudí. Pre tento účel spájame sily s The Spot Recruitment (synergia The Spot coworking a Vacuum Group) a ponúkneme dva typy služieb. 

Prvá klientom extrahuje top päť kandidátov podľa požiadaviek, druhá sa postará o kompletný hiring od zverejnenia ponuky až po výber uchádzača.

Ako bude proces prebiehať, koľko budú služby stáť a kto ich najviac využije? Prečítajte si rozhovor s Tomášom Pinkom, spoluzakladateľom Pretlaku, Borisom Podolákom, generálnym manažérom The Spot a Tomášom Krebsom, ktorý má vo Vacuum Group na starosti Talent Acquisition.

Traja zakladatelia moderného job portálu Pretlak, zľava Tomáš Stankovič, Tomáš Pinka a Tomáš Nagy (Zdroj: Pretlak)

Prečo ste sa rozhodli pre túto spoluprácu?

Tomáš Pinka: V prvom rade, máme pretlak práce. A firmy, ktoré u nás inzerujú, ho majú tiež. Často nemajú človeka alebo HR oddelenie, ktoré sa zaoberá hľadaním a výberom ľudí. Alebo nemajú čas a uprednostňujú kandidátov, ktorí vyhovujú ich požiadavkám. A my sme tu narazili na hranicu toho, čo dokážeme poskytnúť. Za touto hranicou sme uvideli The Spot Recruitment.

Boris Podolák: Nám takáto spolupráca dáva zmysel najmä z pohľadu členov v The Spot. Často ide o mladé rozvíjajúce sa firmy, ktoré väčšinu času trávia vývojom produktu a pri ich veľkosti alebo sezónnosti náboru nových zamestnancov nemá zmysel mať vlastný recruitment. Skúsenosti, ktoré majú naši kolegovia z Vacuum Group, najmä pre startupy a inovatívne a technologické spoločnosti, chceme poskytnúť aj mimo prostredie nášho coworku.

Tomáš Krebs: Vacuum Group využíva Pretlak dlhodobo. Na viaceré pozície nám od nich prišli zaujímaví kandidáti. Je prirodzené, že ak máte dobrú skúsenosť, snažíte sa ju rozvinúť do potenciálnej spolupráce. Okrem toho, celý tím Pretlaku je nám veľmi sympatický, a preto som rád, že sa to nakoniec podarilo.

Vľavo Boris Podolák z The Spot, vpravo Tomáš Krebs z Vacuum Group (Zdroj: The Spot, Vacuum Group)

V čom budú služby inovatívne a čo môžu firmy očakávať?

TP: Firmy dostanú úplne iný zdroj uchádzačov, čerstvosť, kvalitu a hodnotu. Ako Pretlak, tak aj The Spot coworking priťahuje pozornosť moderných ľudí s progresívnym mindsetom. Nezávisle od seba sme vytvorili priestor, kde sa títo talentovaní ľudia môžu stretnúť a hľadať spoločné záujmy a naplnenie v práci. Fyzické miesto ako The Spot a virtuálne ako Pretlak sú na Slovensku unikátne.

BP: Väčšinu nášho pracovného života sme Tomášom Krebsom strávili vo veľkých nadnárodných spoločnostiach a vidíme veľa možností, ako sa startupové prostredie a prostredie veľkých firiem môže navzájom inšpirovať. Často tieto spoločnosti oslovujú úplne iný pool kandidátov. Pretlak a The Spot Recruitment vedia nájsť zaujímavý talent aj tam, kde klienti bežne nehľadajú.

Koľkým firmám ste už pomohli pri hiringu?

TP: Za Pretlak sme pomohli už viac ako 1 300 firmám, ktoré u nás hľadali. Od malých agentúr a štúdií, cez startupy, veľké korporácie či banky až po poštovné spoločnosti a operátorov.

TK: V rámci The Spot Recruitment máme za posledné 3 roky vyše 150 úspešných náborov do firiem. Výborný výsledok však máme z pohľadu ľudí, ktorí do 3 mesiacov po nástupe opustili firmu (z akýchkoľvek dôvodov). To percento je veľmi nízke, čo súvisí s kvalitou výberového procesu a individuálnym prístupom.

Kto môže využiť službu dodania top päť kandidátov?

TK: Služba dodania top päť kandidátov je vhodná pre firmy, ktoré si vedia spraviť výberový proces po svojej osi. Stačia im len zdroje uchádzačov. Klient si potom všetky ostatné aktivity manažuje sám – čas, pohovory aj vlastné rozhodnutia.

Čo ak si firma z vybraných uchádzačov nevyberie?

TP: Pri tejto službe neposkytujeme garanciu obsadenia pozície. Firma si buď môže kúpiť ďalších päť relevantných kandidátov, alebo využiť kompletný hiring.

Pre koho je vhodnejší kompletný hiring?

TK: Služba kompletného hiringu je určená pre ťažšie obsaditeľné, prevažne seniornejšie pracovné pozície. Tu sa stávame klientovým plnohodnotným obchodným partnerom, kde spoločne manažujeme celý životný cyklus náboru, od definovania parametrov výberu, hľadania kandidátov, preverenia ich zručností až po finálny onboarding proces.

A pri kompletnom hiringu už tú garanciu obsadenia pozície mám?

TK: Áno. Druhá voľba je síce nákladnejšia, avšak zabezpečí kompletný servis pri nábore, ako aj naše garancie. Pre kľúčové pozície vo firme je toto lepšia voľba, keďže takto vynaložené náklady sa firme mnohonásobne vrátia cez kvalitnejší výber kandidáta, ktorý bude mať silné kompetencie alebo aj dopad na biznis firmy.

Aké pozície budete primárne obsadzovať a kto bude môcť službu využiť? 

TK: Pôjde o rôznu škálu profesií. Či už IT, marketing, HR, financie alebo právo až po rôzne špecifické pozície v moderných odboroch, ako umelá inteligencia, dizajn alebo biotechnológie. V druhom rade chceme dať priestor aj samotným kandidátom, ktorí budú mať záujem umiestniť sa v úspešných firmách na Slovensku a v zahraničí. S hľadaním talentov máme totiž skúsenosti aj na globálnej úrovni. 

Ako dlho bude trvať, kým najdete relevantného kandidáta?

TK: V prípade extrakcie kandidátov len pracovných 5 dní. V prípade kompletného náborového procesu maximálne 45 pracovných dní.

Aká je cena?

TP: V prípade, že firma potrebuje len uchádzačov a hiringový proces si vie kompletné spraviť sama, zaplatí za top päť uchádzačov 499 eur. Ak sa rozhodne celý hiringový proces zveriť do našich rúk, cena je na úrovni 1,5 až 2,5-násobku platu, v závislosti od náročnosti danej pozície. 

Ak má firma záujem, komu sa môže ozvať?

TP: Firmy sa môžu ozvať priamo na [email protected]. Dohodneme si podmienky, postup aj všetko potrebné. Môžu nás kontaktovať aj s prípadnými otázkami, takže smelo do toho. Máme pretlak práce!

Vyriešte hiring cez Pretlak