Pracovné ponukyFreelanceriFirmyCenníkMagazín

Case study

Denisa odišla vďaka Ahoy Career za prácou do Poľska: Varšavu som si zamilovala!

Anet Kissova, 14.3.2022

Väčšina pracovných príbehov má jasný scenár. Uchádzač nájde ponuku zverejnenú zamestnávateľom, reaguje zaslaním životopisu, prejde pohovorom, job je jeho a on aj zamestnávateľ sú spokojní. Občas je však cesta k dokonalému pracovnému fitu kľukatejšia, no o to jedinečnejšia.

Ahoy Career je medzinárodná spoločnosť z oblasti ľudských zdrojov. Špecializuje sa na poskytovanie náborových služieb pre spoločnosti, ktoré so sídlom v Poľsku 🇵🇱 smerujú svoje aktivity na český a slovenský trh. Sú teda akýmsi prostredníkom medzi uchádzačom a zamestnávateľom. Medzi ich klientov patrí napríklad Google, Facebook, Microsoft, ale aj Answear či H&M.

Na ich ponuky zverejnené na Pretlaku môžu uchádzači reagovať priamo, no sami tiež aktívne využívajú databázu životopisov, ktorú našim inzerentom ponúkame. A presne tak Zdeno Fedeš, CEO & Founder našiel a oslovil Denisu Vojčiniakovú na pozíciu Agency Account Strategist, práve pre najznámejší internetový vyhľadávač.

Ako prebiehal jej presun zo Slovenska do Poľska, čo ju na práci zaujalo a prečo zostala vo Varšave, aj keď na pozícii neskôr skončila?


Zdroj: Denisa Vojčiniaková

Denisa Vojčiniaková (Agency Account Strategist)

Ako si reagovala, keď ťa cez Ahoy Career oslovili s pracovnou ponukou? 

Bola som veľmi prekvapená, ale zároveň potešená. Od začiatku som však mala zo Zdena z Ahoy Career veľmi dobrý pocit. Jeho prístup bol profesionálny a absolútne nenútený. Práve to bolo pre mňa veľmi dôležité, keďže ja som mala zo všetkého tak trošku stres. (úsmev)

Zo strany Ahoy Carrer som však od začiatku dostávala veľký support, či už keď som sa pripravovala na samotný presun do Varšavy a veci s tým spojené, ale taktiež aj neskôr, keď som sa už zabývala a vybavovala si potrebné dokumenty na plnohodnotné fungovanie v Poľsku.

V tom čase si mala ešte prácu v Žiline. Čo bola tvoja hlavná motivácia k zmene práce a čím ťa pozícia Agency Account Strategist v Poľsku zaujala?

Áno, pracovala som na veľmi zaujímavej pozícií vo fashion brandži. O to ťažšie bolo pre mňa rozhodnúť sa a odísť. Avšak povedala som si: Denisa, kedy, ak nie teraz? 🙌

Aj napriek tomu, že som v práci bola spokojná, chcela som sa posunúť ďalej, vyskúšať niečo nové a opäť niekam posunúť svoj skill set. Bola to jedinečná príležitosť a vďaka správnej konštalácii hviezd (úsmev) sa nám so Zdenom podarilo spojiť v ten pravý čas a nakoniec to dotiahnuť až sem, do Varšavy.

Zdroj: Denisa Vojčiniaková

Ako vyzeral výberový proces na strane zamestnávateľa? 

Výberový proces prebehol veľmi hladko a komfortne. Prešla som 3 pohovorové kola, ktoré boli menšou previerkou mojich skúsenosti, všeobecných vedomostí a jazykových zručností.

To, že ma prijímajú, som sa dozvedela cestou na 🏖 dovolenku. Opäť správne načasovanie a opäť pre mňa znamenie toho, že som na správnej ceste.

S čím ti pomohlo Ahoy Career? 

Boli takpovediac vždy poruke. Kedykoľvek som im zavolala, pomohli mi. Poradili mi vybrať si banku, vybaviť PESEL (poľské rodné číslo), nájsť správny úrad… Jednoducho všetko, čo bolo treba.

Zdroj: Denisa Vojčiniaková

Na pozícii si neskôr skončila. Aktuálne pracuješ pre 💪 GymBeam, no vo Varšave si zostala. Ako skúsenosť hodnotíš? Podarilo sa ti aj vďaka nej nájsť lepší job?

Pracovala som vo firme s naozaj skvelými ľuďmi, ktorí sú naďalej moji priatelia. Ale práca nebola pre mňa to pravé orechové. Bola som rozhodnutá, že vo Varšave chcem ostať aj naďalej, ale za trošku iných podmienok. Hľadala som si teda prácu, ktorá by mi dovoľovala ostať v Poľsku, a podarilo sa. Na Pretlaku som našla presne taký job, aký som hľadala a som spokojná.

Čo však zamestnávatelia počas pohovorov ocenili bola moja odvaha, odhodlanie odísť za prácou do zahraničia a zmeniť tak úplne svoje každodenné bytie. Pozitívne vnímali samozrejme aj to, že som pracovala ako vendor pre Google, získala všetky potrebné školenia a nadobudla zase nové skúsenosti ako account.

Je tiež skvelé sa takto spätne obzrieť a uvedomiť si, ako vám vie jedno rozhodnutie úplne zmeniť život. Preto odporúčam každému, komu to aktuálna životná situácia dovoľuje, opustiť svoju komfortnú zónu a vyskúšať niečo nové, spoznať nových skvelých ľudí či navštíviť nové miesta. Je to skutočne veľmi obohacujúce a motivujúce.

Páči sa ti život v Poľsku?

Život v Poľsku sa mi veľmi zapáčil. 

Na začiatku som viac-menej nemala žiadne očakávania, keďže som Varšavu ako mesto dovtedy nepoznala. Ale veľmi rýchlo sa mi zapáčilo. Mesto ponúka množstvo príležitosti, ako tráviť voľný čas, možností pre osobný rozvoj, medzinárodné prostredie, v ktorom človek spozná kopec inšpiratívnych ľudí a skvelých priateľov. 

Prvé dni vo Varšave boli pre mňa naozaj komfortné, zo strany zamestnávateľa sme mali zabezpečený skvelý štart, krásny byt v centre a hladký nástup do firmy, čo bola obrovská pomoc. 

Ako to býva zvykom, zmenou prostredia a miesta, v ktorom denne trávite svoj čas, si začnete uvedomovať isté rozdiely. Síce všeobecne si myslím, že Poliaci a Slováci majú k sebe veľmi blízko, a aj preto sa tu hneď cítite domácky. 

Zdroj: Denisa Vojčiniaková

V čom vnímaš najväčšie rozdiely?

Povedala by som, že takých markantných každodenných rozdielov nie je veľa. Čo tu však denne pozorujem sú také tie obyčajné konverzácie s cudzími ľuďmi, ktoré vám vždy zlepšia deň. Namiesto zaužívaných fráz sa skôr pustia do rýchleho small talku o bežných veciach, či ste v obchode alebo v električke.

Čo mňa osobne prekvapilo, boli nízke ceny, a to aj v samom centre mesta. V metropole, ako je Varšava, si viete celkom spokojne zabezpečiť základné potreby a rovnako tak aj užiť a vychutnať rôzne kultúrne zážitky či skvelé párty. Ako menšie negatívum z pohľadu osobnostných čŕt Poliakov hodnotím možno až prílišnú zásadovosť. V určitých prípadoch nie je vždy nápomocná. 

Na Pretlaku si si vytvorila aj svoj profil v databáze freelancerov. Priblíž nám svoj názor na celý flow od vytvárania profilu až po dostávanie ponúk – prišlo ti to jednoduché a prehľadné?

Samotný profil freelancera sa mi vytváral veľmi pohodlne a rýchlo. Čo by som ale uvítala, je možnosť editovania profilu. Osobne som však veľmi vďačná za takýto portál, akým je Pretlak. Vďaka nemu som našla mnoho zaujímavých pozícií v marketingovej brandži a rovnako tak si našli aj oni mňa. (úsmev)

Je tiež skvelé, že aj zamestnávatelia majú prístup k databáze potenciálnych uchádzačov o prácu a vedia priamo osloviť tých, ktorí im skúsenostne vyhovujú.

Zdroj: Ahoy Career

Zdeno Fedeš (CEO & Founder @ Ahoy Career)

Cez Pretlak obsadzujete v Poľsku viacero pozícií – aké sú tie najčastejšie? S akými firmami pracujete?

Pretlak používame ako silný kanál na naše marketingové pozície. Nie sú to bežné joby v marketingu, ale pozície, kde sa pracuje na známych projektoch pre známe spoločnosti. Dosť často sú to pozície, kde dokáže kandidát vyslovene začať 🚀 svoju celú pracovnú skúsenosť, alebo kde hľadá konkrétne znalosti.

Aktuálne sa sústreďujeme na projekty pre firmy Google, Facebook a Microsoft. Nie sú to priami zamestnávatelia, ale takzvaní vendori, ktorí vykonávajú isté biznisové činnosti v mene danej spoločnosti. Bežná forma v prípade veľkých globálnych hráčov. Za spomenutie tiež stoja naši e-commerce klienti, ako Answear, LPP (Reserved, Mohito, Cropp, Sinsay), Westwing, H&M, FTG Group a ďalší.

Na Google projekty hirujeme osoby, čo sa chcú naučiť pracovať v performance marketingu a získať Account Manager skills. Facebook je aktuálne o dátach a práci s nimi. Microsoft projekt sa focusuje na digitálnu transformáciu firiem do sveta ich produktov.

 Je to tak, že berieme šikovnú osobu a dávame jej možnosť sa všetko naučiť od základov. Každá pozícia u nášho klienta začína tým, že sa cca 4 až 6 týždňov učíte. (úsmev) Preto je to know-how, ktoré získavate priamo.

Čo vás motivovalo využiť databázu uchádzačov? Ako ju hodnotíte v porovnaní s klasickým uverejnením pozície a dostávaním CV-čiek?

Chceli sme si túto formu vyskúšať aj na Pretlaku, lebo sme vedeli, že Pretlak je pre nás špecifický práve v tom, že vieme osloviť danú target group. Osoby, čo majú, alebo chcú mať niečo spoločné s marketingom.

Výhoda je v tom, že zamestnávateľ si vie vybrať koho a ako osloví. Je už len na vás, aký dojem na danú osobu spravíte a čí sa finálne pre vašu firmu rozhodne, alebo nie.

V HR svete je pojem ako Employer Branding👨‍💼. Je to jednoducho váš brand ako zamestnávateľa. Je veľmi dôležité vedieť pracovať s tým svojím. U nás je to o niečo zložitejšie, lebo my nie sme zamestnávateľ, ale agentúra. Preto skúšame niečo nové, a teda spraviť Poľsku čo najlepší EB profil. To sme skúšali aj v tomto prípade – predať kandidátom Poľsko.

Zdroj: Ahoy Career

Prečo bola práve Deniska vhodný 🤝 fit? 

Denisa v nás od začiatku budila dojem osoby, ktorú by sme chceli presvedčiť o tom, že poľský zamestnávateľ a život v Poľsku je pre ňu vhodný. Mala zaujímavé marketingové skúsenosti, ale bolo vidno, že je na začiatku celého svojho marketing príbehu. My sme sa jej snažili vysvetliť, že pozícia, ktorú jej chceme ponúknuť, ju posunie o niečo vyššie a rozšíri jej obzory, ako pracovne, tak aj ľudsky. Nehovoriac o tom, že sme sa zhodou náhod trafili do momentu, kedy Denisa rozmýšľala, ako zažiť niečo nové.

Sme si vedomí, že život nie je len o práci. Aj by to tak malo byť a ľudia by si to mali uvedomovať. Práca bola, je a bude. (úsmev)
My pozeráme na každého kandidáta case by case a snažíme sa mu ukázať, samozrejme, možnosť pracovného rozvoja, ale hlavne aj to, čo je popri tom. Život po 16:00.

Varšava a Krakov tú možnosť dávajú. Sú to európske veľkomestá a neraz vás práve to pripraví na život lepšie, ako napríklad nejaká stáž. 

Ak si uchádzač hľadá prácu v Poľsku – prečo je lepšie hľadať ju cez Ahoy Career a nie na vlastnú päsť alebo cez poľské job portály?

Náš tím Ahoy Career vás presne pripraví na to, aby ste daný job získali.

Poznáme našich klientov a vieme, čo a koho hľadajú, čiže vaše CV-čko dodáme do správnych rúk. Veľakrát sa stáva, že kandidáta pripravujeme na pohovor trochu komplexnejšie, ak vidíme jeho nedostatky, ale za to cítime jeho chuť daný job získať.

Mimo samotnej prípravy sa snažíme s každým kandidátom pracovať aj po jeho príchode do Poľska a uľahčiť mu prvé týždne či mesiace pri aklimatizovaní sa v novej krajine. Bežne pomáhame s ubytovaním a úradmi, na ktoré sa každý potrebuje prihlásiť. Aktuálne sa v Poľsku neplatí daň z príjmu a tam je naše zapojenie veľmi nápomocné.

Zdroj: Ahoy Career

Čo by si odporučil všetkým, ktorí uvažujú nad prácou v Poľsku či zahraničí, ale majú obavy a strach?

Nebojte sa a vyskúšajte niečo nové. Vieme o tom, že Poľsko je netypický smer, ale zabijete dve muchy 🪰🪰 jednou ranou. Získajte super work skills a spoznajte, ako samých seba, tak aj iné kultúry, ktorých je v Poľsku neúrekom. Nájdete tu ten správny work-life balance.

Na Slovensko sa stále môžete vrátiť. A ak sa tomu tak stane, verte tomu, že naši poprední zamestnávatelia to len a len docenia. Viď na príklade Denisy a GymBeamu.


👉 Pozri si aktuálnu ponuku jobov z Marketingu

👉 Pozri si aktuálnu ponuku jobov Ahoy Career

Navrch stránky To top