Job offersFreelancersCompaniesPricing#nojudgement

Zo zákulisia

Ako napísať dobrý pracovný inzerát? Krok po kroku plus checklist toho najdôležitejšieho

Aneta Marcely, 21.4.2024

Ako vraví praotec 🧙‍♂️ Pretlaku Tomáš: Aký inzerát napíšete, takých kandidátov dostanete. Samozrejme, výnimka potvrdzuje pravidlo. Ak by hirovali Fenty alebo Tesla, asi by všetky naše rady vyleteli von oknom. Ale pokiaľ nie ste Rihanna ani Elon Musk, čítajte, prosím, ďalej. Toto je naše know-how, a nebojíme sa ho použiť!


#01 Vyplňte údaje o firme a vložte správne logo

Najskôr sa prihláste do svojho firemného účtu. Predtým, než sa pustíte do pridávania jobu, kliknite si v pravom hornom rohu na Moja firma a vyberte Firemné údaje. Toto je váš profil, kde spíšete všetko potrebné, čo by mal uchádzač o spoločnosti vedieť. Vypĺňate tu link na web, Instagram či Facebook, najviac si však dajte záležať na výbere loga a popise o firme.


Nemáte čas čítať tento článok? Inzerát napíšeme za vás, za 99 Eur + DPH / ponuka. Ozvite sa nám, vybavíme.


🍭 Požiadavky na logo: Vkladajte formáty .jpg, .png alebo .gif. Maximálna veľkost je 1 Mb a odporúčané rozmery 360x360px. Môžete zvoliť aj iné rozmery, avšak vždy ich ponechajte vo formáte 1:1, čiže štvorec. Ak sa chcete odlíšiť od konkurencie, môžete logo vložiť aj ako pohyblivé GIFko – platia tu však rovnaké požiadavky (rozmer, veľkosť). Nemáte poruke grafika? Stiahnite si logo z Facebooku, LinkedInu alebo inej sociálnej siete – je tam v štvorcovom rozmere.

🚀 Popis firmy: Hoci popis nevypĺňate priamo v pracovnej ponuke, je tým prvým, čo sa uchádzačovi zobrazí. Dajte si tu extra záležať. Držte svoj Tone of voice (korporáty, nešaškujte zbytočne, agentúry, uvoľnite sa trošku, a pod.). Vykašlite sa na omáčky a prejdite rovno k veci. Toto je váš Elevator Pitch. Čo by ste o firme povedali Elonovi za 30 sekúnd vo výťahu? To napíšte aj sem.

#02 Pridajte ponuku, ktorá má jednotný a jasný názov

Názov pozície má u nás jednotnú formu a držíme sa tu hesla KISS (Keep it Simple Stupid). Čiže ak hľadáte Account Managera, napíšte Account Manager. Ak hľadáte Copywritera, napíšte Copywriter. Jasne pomenované pozície skôr zasiahnu relevantných uchádzačov. Môžete byť jemne kreatívni, ale snažte sa vystihnúť podstatu, držať sa limitu a vyhýbajte sa dovetkom. Tie radšej zdôraznite v náplni práce alebo požiadavkách.

🙈 Aké názvy pozícií nepoužívať?

Hľadáme Account Managera na full-time a remote

Copywriter s maďarským jazykom

Obsahový špecialista s potenciálom v IT prostredí

Front-end Developer nástup IHNEĎ a SUPER plat

DéTéPéťák s citom pre detail

🍍 Pre zvýšenie zásahu a úspešnosti inzerátu odporúčame jemne sa odlíšiť od konkurencie. Napríklad pripíšte niečo milé, alebo pridajte emoji: Copywriter s hlavou plnou nápadov 🧠. Práve smajlíkmi viete podčiarknuť napríklad identitu firmy alebo zameranie pozície.

Zdroj: Giphy.com

#03 Hľadáte Juniora, Mid alebo Seniora?

Do názvu pozície nemusíte uvádzať úroveň skillu. Tá sa doplní automaticky, pokiaľ vyberiete jednu z možností v kolónke Skill.

Často sa stáva, že firma hľadá Seniora, a potom nevie nikoho nájsť, lebo ponúkajú nižší plat, alebo ide o neodhadnutie zapojenia. V skutočnosti by im pritom možno stačil Medior, ktorého by si trochu vychovali.

Pokiaľ neviete úroveň vami ponúkaného jobu odhadnúť, radšej nevypĺňajte nič. Ak naozaj hľadáte Seniora, prípadne špecifický skill set, a viete ho aj zaplatiť, odporúčame našu databázu životopisov. Nájdete v nej top shit spomedzi všetkých uchádzačov, ktorí kedy u nás reagovali na job svojím CV-čkom.

#04 Vyberte vhodné zaradenie do kategórie

Kategórie jobov, ktoré na Pretlaku inzerujeme sú: developeri, dizajnéri, marketéri, kreatívci a non-tech ľudia. Čo to znamená a kam patrí vaša pozícia?

Developeri: front-end, back-end, vývojári, kóderi, Python, Java, script… ktokoľvek v kontexte IT.

Dizajnéri: UX, UI, grafický dizajnéri, DTP, 3D dizajn, motion dizajn, animátori, ilustrátori…

Marketéri: odborníci z fachu so špecializáciou – PPC špecialisti, social media manageri, SEO špecialisti…

Kreatívci: copywriteri, redaktori, ideamakeri, filmári, fotografovia, art directori… ktokoľvek, koho úlohou je vymýšľať.

Non-Tech: všetci ostatní, ktorí pracujú prevažne s inými ľuďmi a v tímoch – HR, project manageri, lídri, business development, customer support…

Zdroj: Giphy.com

#05 Vyberte skills podľa kategórie jobu

Pri výbere skills myslite na to, že niektoré tagy sú relevantné aj pre iné kategórie – napríklad kreatívec možno bude potrebovať nejaké zručnosti non-tech človeka, alebo dizajnér bude musieť byť aj marketérom. Až 95 % firiem, ktoré uvádzajú v ponuke nutnosť znalosti angličtiny, nezaškrtne tag English v non-tech skilloch. Dajte si na to pozor.

#06 Ponúknite adekvátny plat

Ako určujete výšku pláce? Strieľate len tak od oka? Nepodliezajte latku, ale ani neponúkajte extrém, ak ho neviete udržať. Skúste si radšej urobiť expertízu a porovnať platy pre danú pozíciu u iných firiem. Alebo si ušetrite prácu a pozrite si náš Pretlak trhu za rok 2021. Okrem priemerných platov podľa regiónu a kategórie jobu sme porovnávali aj počet uverejnených inzerátov či ponuky podľa miesta výkonu práce.

💸 Koľko sa v roku 2021-2022 zarába(lo)?

PozíciaMaxMinBratislavaZápadStredVýchod
Frontend Developer5 500 eur1 200 eur1 500 eur1 400 eur1 200 eur1 400 eur
Grafický/Web Dizajnér3 500 eur950 eur1 450 eur1 350 eur1 300 eur1 300 eur
Copywriter/Ideamaker3 000 eur900 eur1 400 eur1 200 eur1 200 eur1 300 eur
PPC Specialist3 000 eur1 000 eur1 400 eur1 200 eur1 200 eur1 100 eur
Social Media Manager2 500 eur900 eur1 600 eur1 150 eur1 450 eur1 200 eur
Priemerný mesačný príjem zo všetkých pridaných full-time jobov z daného kraja
– maximálny príjem (max) je väčšinou na pozíciu senior, minimálny (min) na pozíciu junior (Zdroj: Pretlak.sk)

#07 Vymenujte náplň práce, požiadavky a benefity

Pri popise ponuky, či už v rámci kolónky Náplň práce, Požiadavky alebo Čo ponúkame, sa nebojte trošku si rozpustiť vlasy!

👉 Patria sem: emoji, vzdušné texty, heslovité formulácie, bold, kurzíva, odseky.

Klasické odrážky u nás nenájdete, čiže pokiaľ sú na vás smajlíky príliš hravé a nepasujú k identite či kultúre vašej firmy, pokúste sa text ponuky sprehľadniť inými spôsobmi.

Pri benefitoch premýšľajte, čo, okrem platu, viete uchádzačovi ponúknuť. Firemný notebook, neobmedzený HO, pondelkové raňajky, multisportku, týždeň dovolenky navyše, súkromné poistenie, bezodné párty, narodeninový bonus, trinásty plat, bazén na streche, záhradu, office v centre, top klientov, lekcie cudzieho jazyka… You name it!

#08 Zaplaťte, ideálne kartou

Máme k dispozícií tri úrovne inzerátov. Štandardná ponuka začína od 79 eur (bez DPH), tá Exkluzív je na úrovni 299 eur (bez DPH). Benefity jednotlivých typov ponúk nájdete nižšie na obrázku.

V prípade, že chcete hirovať vo veľkom, zakúpte si 5 ponúk a ušetríte 20 %. Cool, nie?

🍟 Ponuku môžete aj topovať: Priamo vo vašom profile si viete pridať k ponuke rôzne dobroty navyše už od 29 eur (bez DPH). Napríklad topovanie na webe na 7 či 14 dní, extra prezdieľanie na sociálnych sieťach a v newsletteri, alebo zafarbenie ponuky vašou firemnou farbou. Takto vylepšené inzeráty majú až 4x viac videní, čo oceníte najmä vtedy, ak vám chodí málo dopytov a potrebujete extra boost.

💳 Odporúčame platiť kartou: Je to najefektívnejšie a najrýchlejšie riešenie. Takto hradené inzeráty sú zverejnené ASAP, akože IHNEĎ. Ak zvolíte platbu faktúrou, treba počítať s časom navyše (odoslanie potvrdenia o platbe a pod.)

🦄 Máte promokód? Prideľuje sa automaticky a nie je nutné ho zaškrtnúť – toto je častá chyba a vystaví sa potom zbytočná faktúra.

Zdroj: Pretlak

#09 Chyba, problém, otázky? Pýtajte sa nás

Ak vám v rámci rozhrania, nastavenia, postupu či procesu čokoľvek nevyhovuje, alebo si technicky neviete rady, stačí nás prezvoniť a voláme nazad – tiež ASAP. Radi sa rozprávame a váš problém vieme riešiť. Pretlak nie je mašina na uverejňovanie jobov, sme hlavne vaši parťáci. A keďže Slovensko je malá dedina, je dosť možné, že sme aj vaši bývalí (alebo budúci) kolegovia, spolužiaci z výšky, kamoši z mesta alebo ex.

🍅 Nemáte čas písať inzeráty? Napíšeme ich za vás. Radšej, ako skopírovať rovnaký text z iného job portálu či vášho webu to urobte kreatívnejšie a zasiahnite relevantných uchádzačov. Za cenu 99 Eur + DPH / pracovná ponuka máte od nás vyštrnganý inzerát tvorený s najlepším vedomím a svedomím, a tiež srdcom (až slza vybehla).

🤙 Nechajte nám na seba číslo: Na koho máme číslo, toho ponuku vieme riešiť promptnejšie. Kontakt na seba vyplňte v sekcii Moja firma a Firemné údaje.

Pridávate ako firma viacero pracovných ponúk? Kliknite pri inzeráte na „duplikovať“ a ušetrite si robotu!

#10 Záverečný checklist pre zábudlivých (alebo lenivých)

Už si nepamätáte, čo bol prvý krok? Ak si máte z tohto článku niečo odniesť, je to práve tento checklist najdôležitejších bodov, ktoré pri tvorbe inzerátu pracovnej ponuky odporúčame dodržať.

✅ Majte štvorcové logo vo formáte .jpg, .png alebo .gif, max 1 Mb

✅ Najviac si dajte záležať na popise firmy

✅ V názve jobu používajte jasné a stručné pomenovanie pozície

✅ Pri výbere skillov si prezrite aj iné kategórie, napríklad tag English je v non-tech

✅ Ponúknite adekvátny plat vzhľadom na ostatnú ponuku na trhu a región

✅ Popis práce sa snažte písať vzdušne, pracujte s emoji, heslovitými formuláciami, boldom, kurzívou a odsekmi

✅ Plaťte kartou, urýchli to proces zverejňovania

✅ Nechajte nám číslo alebo zavolajte – keď si s niečim neviete rady, poradíme

✅ Ak nemáte čas písať inzerát, napíšeme ho za vás

Nezadávajte svoje telefónne číslo ani e-mailovú adresu. Môže nám spadnúť server. Srandujeme, ale naozaj ich tam nedávajte. Veď načo.


Nemáte čas čítať tento článok? Inzerát napíšeme za vás, za 99 Eur + DPH / ponuka. Ozvite sa nám, vybavíme.


👉 Tak a teraz si to môžete vyskúšať na vlastnej koži. Stačí ak kliknete sem a hurá do práce!