Job offersFreelancersCompaniesPricing#nojudgement

Zo zákulisia

Ako si založiť profil freelancera? Dostaň sa medzi slovenskú špičku

Aneta Marcely, 21.4.2024

Žiadny klient ešte z neba nespadol (jedine, že by hej 🤭). Hľadať ich však môžeš na rôznych miestach. Na horách, v parku, kaviarňach, Zlatých Stránkach alebo tu u nás, na Pretlaku. Long story short: Zadarmo si založ profil, buď na očiach viac ako 600 firmám, dostávaj ponuky na spoluprácu e-mailom a staň sa súčasťou freelancerskej špičky na Slovensku. Long story long:👇


Pre koho je profil freelancera určený?

Pre kohokoľvek, kto pracuje na voľnej nohe. 🤸‍♀️ Môžeš byť dizajnér, web developer, markeťák, stratég, socialista, ppcčkár, account, asistent, konzultant, editor, režisér, scenárista, videomaker… Vymenuj, čo potrebuješ. Ak hľadáš klientov a máš v kreatívnom, IT či marketingovom svete čo ponúknuť, si náš! Spísali sme pre teba pár tipov, ktoré ti pomôžu nájsť tie správne spolupráce.

#01 Daj si záležať, názov predáva

Najskôr začni výstižným názvom svojej pozície – namiesto generických či ultra prehajpovaných názvosloví nájdi sweet spot, ktorý bude na prvú jasný, stručný a predsa niečím odlišný. Napríklad: ✏️ Copywriter & Ideamaker, Grafický dizajnér s PM skills alebo Marketingový stratég z top agentúr.

#02 So senioritou a hodinovkou pracuj rozumne

Ak si nie si istý, urob si rešerš a popozeraj profily a portfóliá ostatných freelancerov. Nepreceňuj, ale ani nepodceňuj svoju hodnotu a snaž sa zostať fér. Uvedomujeme si, že cena sa líši aj v závislosti od projektu či klienta, preto sme nastavili rozmedzie. K hodinovej sadzbe vieš nechať aj poznámku. Môžeš si pozrieť aj náš Pretlak trhu za rok 2021, kde nájdeš priemerné platy 💰 podľa regiónu alebo kategórie jobu.


Prejdi na 🔥 PRO a získaj viac! S PRO účtom dostane tvoj profil úplne nový rozmer. Čerpaj z benefitov, ktoré ťa dostanú do popredia. Získaj viac práce, ale aj pláce. Klikni pre viac informácií.


#03 Pamätaj, že čím viac tagov, tým lepšie

Vyber si jednu z kategórií, do ktorej patríš. Developer, Kreatívec, Marketér, Dizajnér alebo Non-tech. Nižšie potom zaškrtni všetky skilly, ktoré pre svoju pozíciu máš. Samozrejme, ak si expert výhradne na JavaScript, nevyberaj nasilu tristo tagov. Ak si však multitalent, nehanbi sa. Viac tagov pomôže tvojmu profilu pri vyhľadávaní zo strany firiem. Zobrazí sa im na rôzne požadované skilly. A ktovie, možno to bude ultimátny match. 💘

Zdroj: Giphy.com

#04 Vyplnenie profilu využi ako príležitosť ukázať sa

Nižšie prejdeš na textové polia O mne, Vzdelanie, Portfólio, Ocenenia a certifikáty. Máš jedinečnú príležitosť pochváliť sa všetkým, čo sa ti podarilo dosiahnuť. 🏆 Vyblázni sa, uleť si, alebo pokojne zostaň pri zemi. Mysli však na členenie textu, bold, emoji a dôležité linky, ktoré môžeš vkladať aj priamo do textu.

V neposlednom rade vyplň kolónky pre web, Linkedin a Instagram. Vytrieskaj z toho maximum a odprezentuj všetko, čo dáva v kontexte tvojich služieb zmysel. Si kreatívec a máš nejaký umelecký profil plný slovných hračiek či básní? Vedieš si online portfólko? Máš YouTube kanál, blog, newsletter či šikovný onepage web so všetkými refkami? Sem s tým.

Najlepšie profily od nás získajú badge TOP. Nie podľa skillu, ale podľa úrovne a kvality vyplnenia profilu.

#05 Uveď dostupnosť a aktualizuj ju

Keď máš všetko vyplnené, klikni na Pridať profil. Hotovo. Už patríš medzi super komunitu tých najšikovnejších profesionálov na voľnej nohe. 🥳 Pochváľ sa kamošom, rodičom, babke či na Linkedine. Zdieľaj, kým nezmažú. Ale neboj, profil si u nás môžeš zmazať jedine ty sám.

A vlastne ešte niečo. Nezabudni dynamicky pracovať s označením Dostupný/Nedostupný, ktoré nájdeš v pravej časti tvojho profilu. Keď budeš mať plné kapacity, alebo sa rozhodneš freelancovanie zavesiť na klinec, jednoducho aktualizuj svoju dostupnosť a žiadny potenciálny klient ťa už nebude otravovať. Kedykoľvek ju môžeš opäť zmeniť.

Záverečný checklist pre zábudlivých (alebo lenivých)

Času je málo, roboty veľa. Tu máš superkrátku verziu celého článku a hybaj makať!

✅ Zvoľ výstižný názov, neuleť si príliš, ale odlíš sa

✅ Autenticita na prvom mieste. Keď to nie si ty, nie si to ty!

✅ Urob si prieskum a urči si férovú hodinovku aj senioritu

✅ Viac tagov pre tvoje skills pomôže tvojmu profilu pri vyhľadávaní 

✅ Pridajte emoji. Viac je niekedy viac. 😎🚴💻🧡

✅ V profile spomeň každý dôležitý úspech spojený s tvojou profesiou a používaj členenie, boldy a emoji

✅ Prelinkuj všetky dôležité weby či profily na sociálnych sieťach

✅ Priebežne aktualizuj svoju dostupnosť

Nezadávaj do profilu svoje telefónne číslo ani e-mailovú adresu. Môže nám spadnúť server. Srandujeme, ale naozaj ich tam nedávaj. Veď načo.


👉 Poď si to vyskúšať naživo! Klikni sem a staň sa súčasťou top freelancerov na Slovensku. Je to zdarma a profil môžeš kedykoľvek zrušiť.

💡 V prípade, že máš záujem vyžmýkať zo svojho profilu maximum, prejdi na 🔥 PRO a čerpaj aj z množstva benefitov.